BiznesINFO.pl
Odmrażanie gospodarki w opinii ministra zdrowia

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Minister wyłożył zasady odmrażania. Dwie branże poczekają najdłużej

30 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Odmrażanie gospodarki będzie odbywało się stopniowo. Szczegóły strategii ponownego otwierania poszczególnych branż zdradził minister zdrowia Adam Niedzielski. Na samym końcu listy sektorów priorytetowych plasują się gastronomia i fitness.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki jest wstępny plan odmrażania gospodarki

  • Które sektory najszybciej powrócą do regularnego funkcjonowania

  • Co musi się wydarzyć, aby rząd zdecydował się na znoszenie restrykcji od 18 stycznia

Odmrażanie gospodarki inne niż na wiosnę

Odmrażanie gospodarki po kwarantannie narodowej będzie procesem wieloetapowym. Podobną strategię polski rząd zastosował w trakcie wiosennego odmrażania gospodarki po ogólnokrajowym lockdownie.

Wtedy to jako pierwsze otworzyły się sklepy w galeriach handlowych (4 maja). Dwa tygodnie później klientów ponownie ugościły salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz wszelkie punkty gastronomiczne (18 maja). Ostatecznego odmrożenia nie doczekali się uczniowie, którzy poprzedni rok szkolny ukończyli w formule zdalnej.

Tym razem kolejność odmrażania poszczególnych branż ma być inna. Portal bankier.pl podaje, że szczegóły w tym zakresie wyjawił minister zdrowia Adam Niedzielski. W pierwszej kolejności rząd zamierza przywrócić regularne funkcjonowanie handlu i szkół. Szef resortu zastrzegł, że powrót do nauki stacjonarnej będzie na początku dotyczył tylko najmłodszych uczniów.

Kiedy można spodziewać się pierwszego kroku w ramach odmrażania gospodarki? Najnowsze rozporządzenie wprowadza obostrzenia do 17 stycznia, ale minister zdrowia przyznał, że kolejnych planów nie może wyjawić z dużym wyprzedzeniem.

- Musimy zobaczyć, jaki będzie efekt Świąt, Sylwestra, Nowego Roku, czy te wydarzenia z końcówki roku spowodują jakieś przyspieszenie rozwoju pandemii. Jeżeli to przyspieszenie nastąpi, to trudno liczyć, że broniąc się przed trzecią falą będziemy luzowali jakiekolwiek obostrzenia. Natomiast jeżeli ta liczba zakażeń będzie stabilna, to myślę, że po 17 stycznia będziemy wracali do podstawowej logiki, którą przedstawiliśmy, dotyczącej wprowadzania poszczególnych etapów - oznajmił Niedzielski.

Jak długo potrwa lockdown? Minister o czynnikach, które warunkują odmrażanie gospodarki

Portal money.pl podaje, że zdaniem ministra długość obostrzeń może być w pewnym stopniu uzależniona również od tego, jak wiele obywateli przyjmie szczepionkę przeciwko COVID-19. - Istnieje zależność, że im więcej ludzi będzie zaszczepionych, tym mniejsza będzie liczba dziennych zakażeń, mniej zgonów - przyznał. W przypadku Polski będzie można mówić o odporności populacyjnej, gdy zaszczepi się 15 mln obywateli. W ocenie Niedzielskiego nie nastąpi to wcześniej niż jesienią 2021 r.

Choć szef resortu nie wyklucza żadnej ewentualności to z jego wypowiedzi wynika dość duży sceptycyzm względem zbyt szybkiego odmrażania gospodarki. - Na decyzjach, które podjęliśmy, zaciążyło przede wszystkim widmo trzeciej fali (epidemii) i tego, że ten okres świąteczny i poświąteczny, noworoczny, sprzyja jednak większej integracji społecznej - przyznał minister.

Niedzielski wyjawił, że na wszystkich wykresach, do których ma dostęp, widać dość dużą mobilność społeczną. - Poziom aktywności przez ostatnie pół miesiąca był powracający do tego, co się działo w wakacje - wyznał minister. A letnie, drastyczne poluzowanie wielu dziedzin życia prywatnego i gospodarczego skończyło się przyrostami infekcji rzędu ponad 25 tys. dziennie na przełomie października i listopada. We wtorek 29 grudnia Ministerstwo Zdrowia zarejestrowało 7 914 nowych przypadków koronawirusa, czyli ponad dwukrotnie więcej niż dzień wcześniej (28 grudnia - 3 211).

Odmrażanie gospodarki bezlitosne dla dwóch branż

Które branże będą najdłużej czekały na powrót do normalności? - Jeżeli miałbym dokonywać jakiejś hierarchii elementów, które będą otwierane, to siłownie i restauracje są raczej na końcu tej listy - przyznał Niedzielski.

Przywrócenie tych dwóch sektorów w ostatniej kolejności ma swoje podstawy w analizach, na których bazuje Ministerstwo Zdrowia. - Opieramy się na takich zobiektywizowanych badaniach, które były prowadzone przez zespół naukowców, który opublikował swoje wyniki w czasopiśmie „Nature”. I niestety siłownie i restauracje były na topie, chodzi o zakażalność - stwierdził Niedzielski.

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >
Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta

Polska i Świat

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

Czytaj więcej >
Lech Walesa, former president of Poland and Nobel Prize for peace laureate, is pictured on February 3, 2021 during an interview in his office in Gdansk, Poland. - Polish freedom icon and Nobel laureate Lech Walesa on Wednesday said Russian opposition figure Alexei Navalny is a "hero" who is well on his way towards deserving the famous peace prize. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)

Polska i Świat

Lech Wałęsa szuka pracy w internecie. Były prezydent jest bankrutem

Czytaj więcej >