Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowy plan Tadeusza Rydzyka na pozyskanie gigantycznych dotacji od rządu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.02.2023 20:19

Nowy plan Tadeusza Rydzyka na pozyskanie gigantycznych dotacji od rządu

Rydzyk i Kaczyński
East News

Fundacja Lux Veritatis, należąca do o. Tadeusza Rydzyka, rozszerzyła swoją działalność. Według INNPoland, ma to być kolejny plan duchownego na zyskanie dotacji od rządu.

Nowe zamiary ojca Rydzyka

Źródłem podejrzeń o zamiarach o. Rydzyka jest zmiana statusu jego fundacji, Lux Veritatis. Według portalu INNPoland, jej nowe cele obejmują m.in. przeciwdziałanie przyczynom przestępczości czy promocję Polski poza granicami kraju.

Portal zwraca uwagę za Gazetą.pl, że o. Rydzyk miał negatywne nastawienie do obcokrajowców przybywających do Polski. Chodzi głównie o muzułmanów.

Tajemnicza fundacja

Zmiany nabierają jednak sensu, gdy do spektrum doda się możliwość otrzymania kolejnych dotacji przez fundację o. Rydzyka. Z wypowiedzi Krzysztof Izdebskiego, eksperta ds. dostępu do informacji cytowanego przez Wirtualną Polskę i INNPoland wynika, że problemem jest brak przejrzystości działalności fundacji.

Ponadto, jak podaje INNPoland, w ciągu sześciu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, fundacja Lux Veritatis miała otrzymać ponad 80 mln zł dotacji. Z samego funduszu sprawiedliwości pochodziło 13,3 mln zł.

325 mln zł dotacji

Do tej pory, z dotacji otrzymanych przez fundację, sfinansowała ona m.in. trzy projekty. Na projekt “Prawda a historia” przeznaczono 5,5 mln zł, zaś projekt “Bezpieczni w rodzinie” pochłonął 685 tys. zł; na Centrum Ochrony Praw Chrześcijan przeznaczono z kolei 7,16 mln zł.

Jak informuje INNPoland, nie są to jedyne aktywności o. Rydzyka, który łącznie miał otrzymać 325 mln zł w ciągu sześciu lat rządów PiS. Najwięcej przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - ponad 184 mln zł.