BiznesINFO.pl
gaz

Domena publiczna

Niemcy oczekują, że Polska podzieli się z nimi gazem

22 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Niemcy obawiają się wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu i zachęcają do “solidarności energetycznej”. Padł nawet pomysł, by Polska podzieliła się swoim gazem. 

Solidarność energetyczna

Po agresji Rosji na Ukrainę Unia Europejska wprowadziła embargo na rosyjskie surowce. 

Kraje Unii Europejskiej starają się przeciwdziałać kryzysowi energetycznemu. Padają takie pomysły jak szukanie innych dostawców i  źródeł energii czy oszczędzanie gazu. 

Eurodeputowany CSU Markus Feber podczas rozmowy dla Deutschlandfunk, pierwszego programu niemieckiego radia, odniósł się do zagrożenia dostaw gazu do Unii Europejskiej. Zaznaczył, że w tym przypadku ważna jest “europejska solidarność”. Feber uważa, że kraje, które mają niemal w całości wypełnione magazyny gazu powinny mieć obowiązek podzielenia się surowcem z innymi państwami UE.

 Jednym z takich krajów jest Polska. Pod względem zapasów gazu nasz kraj na tle innych krajów UE wypada bardzo dobrze. Polskie magazyny są wypełnione w 98 procentach i nadal wpompowywany jest do nich gaz. 

Głosy krytyki

Opinię wyraził sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski w rozmowie z TV Republika. 

 - W przypadku naszych zachodnich sąsiadów to mogę tak trochę zażartować - że chętnie pomożemy Niemcom, jeżeli zwrócą się o taką pomoc, bo na razie nie to nie było zwrócenie się o pomoc, tylko zakomunikowanie, że gazem będzie trzeba się podzielić – stwierdził Sobolewski.

Wywiad skomentował na Twitterze Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany PiS, następującymi słowami: "Gdy Niemcy swoją decyzją z 2015 roku znalazły się w trudnej sytuacji w związku z napływem imigrantów zażądały mechanizmu przymusowej relokacji w UE, gdy w wyniku swojej polityki energetycznej mają niedobory gazu zażądały jego przymusowego rozdziału przez UE". 

Krytyczne głosy dochodzą także z Portugalii. Bruno Macaes jako sekretarz stanu negocjował z Berlinem w czasie kryzysu euro. Wytyka o Niemcom, że dotychczas nie robili nic, aby znaleźć alternatywę dla rosyjskiego gazu. Przykładem jest choćby budowa gazociągu Nord Stream oraz Nord Stream 2.

Tagi:

gaz

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PGE ostrzega klientów przed oszustami

Energetyka

Grupa PGE rozpoczęła dystrybucję węgla

Czytaj więcej >
prąd

Energetyka

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Przegapisz termin i zapłacisz znacznie więcej

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Energetyka

Sasin: Będzie więcej gazu dla Polski. Polska podpisze kolejne kontrakty

Czytaj więcej >
węgiel-pexels-pixabay

Energetyka

Rządowa porównywarka cen węgla. Strona umożliwia znalezienie najbliższego składu

Czytaj więcej >
Podkarpacie bez prądu

Energetyka

Zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociągi Nord Stream 1 i 2 uszkodzone. Ekspert: To nie jest żaden przypadek

Czytaj więcej >