BiznesINFO.pl Twój portfel Ostatni dzwonek na zapłacenie niedopłaty. W tym roku nastąpiły istotne zmiany
pixabay/Fz

Ostatni dzwonek na zapłacenie niedopłaty. W tym roku nastąpiły istotne zmiany

31 maja 2020
Autor tekstu: Radosław Święcki

Ostatni moment na opłacenie niedopłaty

31 maja mija termin na zapłacenie niedopłaty podatku za 2019 rok, co w praktyce oznacza, że musimy zwrócić pieniądze fiskusowi. Jak zauważa Business Insider, dzieje się tak np. w sytuacji, gdy przez cały rok płaciliśmy zaliczki na podatek w ramach niższego progu podatkowego, ale ostatecznie roczne przychody spowodują jego przekroczenie i opodatkowane zostaną 32-procentowym.

Warto przypomnieć, że w tym roku zmieniły się zasady dotyczące wpłaty niedopłaty. Dotychczas środki przelewaliśmy na konto urzędu skarbowego, w którym się rozliczaliśmy. Teraz natomiast niedopłatę należy wpłacić na swój mikrorachunek. By sprawdzić numer swojego mikrorachunku można skorzystać z generatora mikrorachunku podatkowego, który udostępniło Ministerstwo Finansów na stronie internetowej. Wystarczy wówczas podać swój PESEL lub NIP a system poda nam numer mikrorachunku. Drugi sposób sprawdzenia numeru mikrorachunku to usługa Twój e-PIT, czyli miejsce, gdzie możemy internetowo wysyłać swoje rozliczenie podatkowe. Decydując się na płatność online za pośrednictwem systemu zobaczymy swoje dane, wśród nich właśnie numer mikrorachunku.

Przelew najlepiej przez bank

Business Insider zwraca jednak uwagę, że opłacając niedopłatę poprzez Twój e-PIT zostaniemy przekierowani do Krajowej Izby Rozliczeniowej, a tu możliwość opłacenia podatku będą mieli jedynie klienci iPKO, Inteligo, Banku Millennium, Idea Banku oraz Banków Spółdzielczych. Jeśli zaś zdecydujemy się uiścić niedopłatę bezpośrednio przez system e-PIT, Izba pobierze od nas dodatkową prowizję w wysokości 55 groszy za przelew. Taniej wyjdzie więc dokonanie przelewu samodzielnie za pośrednictwem swojego banku. Należy wówczas pamiętać, by wybrać „przelew podatkowy”, a w tytule podać symbol formularza (np. PIT-37), a także wpisać numer swojego indywidualnego rachunku podatkowego.

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie