BiznesINFO.pl Polska i Świat Nie każdy musi płacić abonament RTV. Wielu Polaków jest zwolnionych z tego obowiązku
Biznesinfo

Nie każdy musi płacić abonament RTV. Wielu Polaków jest zwolnionych z tego obowiązku

10 czerwca 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Abonament radiowo-telewizyjny stanowi najpowszechniejszy model finansowania mediów publicznych w Europie. Poza dotacjami rządowymi i wpływami reklamowymi utrzymują się one właśnie z kieszeni obywateli. Jednak nie na każdym spoczywa obowiązek uiszczania comiesięcznej opłaty za posiadanie odbiornika radiowego i/lub telewizyjnego. Wśród tych osób są m.in. seniorzy 75+, osoby zaliczane do I grupy inwalidzkiej oraz weterani będący inwalidami wojennymi. Kto jeszcze?

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Osoby zwolnione z obowiązku uiszczania abonamentu RTV wskazano w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Wymieniono w tym przypadku:

  • seniorów mających ponad 75 lat,
  • bezrobotnych,
  • posiadających prawo do zasiłku przedemerytalnego,
  • osoby, które mają ponad 60 lat i mogą pobierać emeryturę w wys. maksymalnie 50 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym (ogłaszane przez prezes GUS),
  • osoby zaliczane do I grupy inwalidów lub całkowicie niezdolne do pracy,
  • osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
  • osoby będące w trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy,
  • otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne bądź specjalny zasiłek opiekuńczy,
  • niesłyszących, którzy są całkowicie głusi lub stwierdzono u nich obustronne upośledzenie słuchu,
  • niewidomych, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.,
  • spełniających kryteria dochodowe, określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2022.615 t.j.),
  • osoby, które mają prawo, by korzystać ze świadczeń pieniężnych (zasiłek stały, okresowy, pomoc dla rodzin zastępczych itp.) z tytułu ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz.U.2021.2268 t.j.).

Poza tym (na podstawie innych ustaw od opłat abonamentowych) z obowiązkowej płatności za posiadanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego zwolniono również:

  • inwalidów wojennych i wojskowych,
  • weteranów poszkodowanych,
  • kombatantów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
    członków rodzin po kombatantach (będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi),
  • członków rodzin po osobach otrzymujących aż do śmierci rentę z tytułu inwalidztwa oraz osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów w wyniku inwalidztwa pozostającego w związku z pobytem w miejscach wskazanych w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
  • osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów z powodu inwalidztwa wynikającego z zatrudnienia (mowa jest o nim w ustawie z dnia 2 września 1994 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych).

Tylko co trzeci zobowiązany płaci abonament RTV

Kilka dni temu serwis wirtualnemedia.pl poinformował, że spośród 2,38 mln płatników zobowiązanych do płacenia abonamentu RTV, tylko ⅓ rzeczywiście wywiązuje się z tego obowiązku. Poczta Polska, która współpracuje z KRRiT w kwestii weryfikowania abonentów pod względem posiadanego telewizora oraz radia, w ubiegłym roku skierowała z tego tytułu niemal 178 tys. upomnień.

Wysokość opłat za używanie odbiorników RTV

W tym oraz w przyszłym roku opłata za miesiąc korzystania z radioodbiornika wyniesie 8,70 zł, a za sam telewizor lub telewizor i radio – 27,30 zł/msc. Jeśli abonent zdecyduje się uiścić opłaty za okres dłuższy niż jeden miesiąc, może trochę zaoszczędzić. Warunkiem jest dokonanie wpłaty do 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Emerytury dla Ukraińców. Wystarczy jedna składka do ZUS, ale trzeba też spełnić inne warunki
Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie