BiznesINFO.pl
NFZ prosi o kontakt z infolinią wszystkich, którzy mieli problem z dostępem do świadczeń

bzinesinfo

NFZ z pilnym ogłoszeniem dla pacjentów. Muszą natychmiast zgłaszać jeden problem

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Koronawirus w Polsce sparaliżował działanie placówek zdrowotnych, dlatego NFZ apeluje, by zgłaszać każdy przypadek, w którym dostęp do świadczeń zdrowotnych jest ograniczony. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekonuje, że podejmowane są wszelkie kr

NFZ apeluje, by zgłaszać wszelkie problemy

Ostatnie miesiące są dla służby zdrowia bardzo trudne. Szpitale są przepełnione, a przez to, że pierwszeństwo mają zawsze pacjenci z koronawirusem, wielu chorych nie może dostać się do specjalistów, często z bardzo poważnymi przypadłościami. NFZ prosi zatem pacjentów, by zgłaszać wszelkie problemy z dostępnością świadczeń za pomocą specjalnej infolinii.

Z infolinii mogą skorzystać wszystkie osoby, którym placówka medyczna odmówiła świadczeń, którzy nie dodzwonili się do poradni lub przychodni, lub placówka, do której poszli była zamknięta. NFZ przekazuje, że każde zgłoszenie przyjęte przez całodobową infolinię 800 190 590 będzie rozpatrywane indywidualnie i na ich podstawie będą przeprowadzane interwencje.

Szef KPRM: Robimy wszystko, by kadra medyczna mogła funkcjonować w tych trudnych warunkach

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk był niedawno gościem Pierwszego Programu Polskiego Radia. Podczas audycji tłumaczył, w jaki sposób działa służba zdrowia w czasie pandemii.

— Robimy wszystko, by kadra medyczna mogła funkcjonować w tych trudnych warunkach — podkreślał na antenie, lecz dodał jednocześnie, że sytuacja w Polsce jest trudna, ponieważ stale brakuje wykwalifikowanego personelu medycznego — stąd różne działania, jak zlikwidowanie kwarantanny i uruchomienie szybkich testów — zdradził Dworczyk.

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu2. Uwaga, ważne wiadomości dla polskich seniorów. Wysokość emerytury ma się zmienić, pokazano wyliczenia3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Szef KPRM poinformował, że rząd podjął działania, dzięki którym przyjmowanie personelu medycznego z zagranicy będzie łatwiejsze.

— Tu nie chodzi o jakiś wybrany kraj, ale o wszystkie kraje poza Unią Europejską, dla których zmieniamy przepisy w taki sposób, że lekarze, pielęgniarki, personel medyczny, gdyby chcieli podjąć pracę w Polsce, będą mogli to uczynić dużo łatwiej niż do tej pory — mówił cytowany przez PAP Dworczyk. — Mamy informację z agencji trudniącej się pośrednictwem pracy dla personelu medycznego i ściąganiem personelu medycznego z zagranicy, jak i indywidualne zgłoszenia w ramach administracji, tak więc wiemy, że takie zainteresowanie jest — dodał.

Podczas audycji Dworczyk został także zapytany o pomoc z Niemiec.

— Była deklaracja polityczna ze strony niemieckiej przekazania takiej pomocy sprzętowej. My jesteśmy bardzo wdzięczni za empatyczną postawę naszych sąsiadów i wyrażamy podobną - jeżeli byłaby potrzebna jakaś pomoc, ze strony Polski jesteśmy zawsze (gotowi) wspierać naszych partnerów za Odrą, innych naszych sąsiadów też — zaznaczył.

Dworczyk nawiązał też do zastraszania Polaków przez polityków. Szefowi KPRM chodziło m.in. o spekulacjach, że kończą się łóżka i respiratory dla pacjentów zmagających się z koronawirusem.

Wojska Obrony Terytorialnej mają pomóc

NFZ poinformował niedawno o tym, że najważniejszy w tej chwili jest dostęp do danych o łóżkach zajętych przez pacjentów chorych na Covid-19. Wojska Obrony Terytorialnej mają w tym pomóc. Żołnierze mają całodobowo monitorować dane dotyczące łóżek — ile jest zajętych, ile się zwolniło, itd.

”Sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki systemowi informatycznemu, udostępnionego przez Centrum e-Zdrowia. Przeszkoleniem żołnierzy WOT z obsługi systemu zajmą się Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Pracownicy Funduszu będą też pomagać żołnierzom w kontaktach z placówkami i służyć swoją wiedzą o systemie ochrony zdrowia” — informowało NFZ.

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >