BiznesINFO.pl Finanse Pilne ostrzeżenie prezesa NBP. Zagrożona nie tylko Polska, ale dużo więcej państw
Piotr Molecki/East News

Pilne ostrzeżenie prezesa NBP. Zagrożona nie tylko Polska, ale dużo więcej państw

24 listopada 2020
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

NBP na straży gotówki

Od dłuższego czasu na rynku finansowym bardzo mocno promowane są transakcje bezgotówkowe. Obecnie dokonanie takiej płatności umożliwia nie tylko karta płatnicza czy kod BLIK, ale także smartphone czy smartwatch za pomocą funkcji podpięcia numeru karty.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że transakcje bezgotówkowe przybrały na sile. Jak wynika z badania "Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2020" przeprowadzonego na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB), aż 54 proc. Polaków zauważyło wzrost transakcji bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych, jednakże to nie wszystko.

Badanie pokazuje, że w ostatnim czasie 38 proc. naszych rodaków zdecydowało się ograniczyć płatności gotówką, a 83 proc. badanych pozytywnie ocenia wzrost popularności transakcji bezgotówkowych. Z takiego obrotu spraw zadowolony jest minister finansów, Tadeusz Kościński.

- Prezentowane badanie potwierdza, że nasze społeczeństwo zmienia swoje zachowania płatnicze i wybiera wygodne oraz bezpieczne płatności bezgotówkowe. Widać, że pewne nawyki, które pandemia utrwala, zostaną z nami. Widać też, że konsumenci odczuwają efekty programów, które rozwijają sieć akceptacji płatności bezgotówkowych - powiedział szef resortu na konferencji z okazji Tygodnia Płatności Bezgotówkowych.

Zgoła inne zdanie w tej sprawie ma szef NBP, prof. Adam Glapiński, który podczas Kongresu Obsługi Gotówki nie szczędził słów krytyki polityce prowadzonej przez ogromne międzynarodowe korporacje, banki oraz media polegającej na forsowaniu płatności bezgotówkowych. Jego zdaniem jest to ogromne niebezpieczeństwo dla państw oraz poszczególnych jednostek.

Prezes NBP ostrzega

Prezes NBP ostrzegł przed transakcjami bezgotówkowymi. - Eliminacja gotówki [ ... ] nie sprzyja poszerzaniu i wzmacnianiu wolności jednostki. Wręcz przeciwnie - generuje ryzyka dla bezpieczeństwa i suwerenności państw narodowych i dla wolności poszczególnych obywateli - powiedział stanowczo i ogłosił strategię NBP. Na czym będzie ona polegać?

NBP chce chronić gotówkę, dlatego prof. Glapiński ogłosił, że instytucja rozpocznie prace nad "narodową strategią bezpieczeństwa gotówki", podaje Business Insider. - NBP stoi na stanowisku, że wszystkie instrumenty płatnicze powinny być wspierane w równym stopniu, a ich wybór jest wyłącznym prawem konsumentów i obywateli - cytuje stanowcze słowa szefa banku centralnego BI, jednakże to nie wszystko.

Zdaniem Glapińskiego to właśnie gotówka zapewnia ciągłość funkcjonowania gospodarki oraz daje wolność poszczególnej jednostce, a zarazem wszystkim obywatelom. Podkreślił jednocześnie, że mimo wsparcia, jakiego NBP udziela płatnościom bezgotówkowym to nie mogą być one dominujące na rynku.

NBP będzie domagać się zmian w ustawie traktującej o prawach konsumenta. Bank centralny żąda wprowadzenia przepisu umożliwiającego dokonanie konsumentowi gotówkowej płatności o każdej porze oraz w każdym miejscu.

Niepokój w ekspertach, a przede wszystkim w Barbarze Jaroszek, dyrektorce emisyjno-skarbcowego NBP, wzbudził fakt spadającej liczby bankomatów w Polsce. W opinii cytowanego przez nią bankowca nasz kraj w niedługim czasie może stać się "bankomatową pustynią". Miejmy nadzieję, że sytuację finansową w Polsce uda się ustabilizować w niedługim czasie.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie