BiznesINFO.pl
Pinchas Goldschmidt

wikipedia/Światowe Forum Ekonomiczne

Naczelny rabin Moskwy wyjeżdża z Rosji. Kremlowi nie podoba się jego opinia o wojnie

8 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Naczelny rabin Moskwy Pinchas Goldschmidt opuszcza Rosję, donosi Reuters. Powodem ma być presja wywierana nie niego, aby wsparł wojnę na Ukrainie. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia pomocy rabina uchodźcom.

O naciskach władz rosyjskich na rabina Moskwy poinformowała jego krewna, dziennikarka z Nowego Jorku Avital Chizhik-Goldschmidt.

Chizhik-Goldschmidt przekazała za pośrednictwem Twittera, że oprócz braku wsparcia dla działań wojennych Putina, naczelny rabin Moskwy udał się także już w dwa tygodnie po inwazji Rosji na Ukrainę na Węgry, aby zbierać pieniądze mające pomóc uchodźcom.

Organizacje żydowskie w Rosji przeciwne wojnie

W odróżnieniu od rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, organizacje żydowskie w Rosji nie popierają wojny na Ukrainie. 2 marca naczelny rabin Rosji Berel Lazar zaapelował do Kremla o zaprzestanie bombardowań, na oficjalne potępienie Władimira Putina jednak się nie zdecydował, przypomina Reuters.

Naciski na naczelnego rabina Moskwy Pinchasa Goldschmidta w celu poparcia rosyjskiej polityki wobec Ukrainy miały z kolei spowodować opuszczenie przez niego Rosji. Rabinem Moskwy Goldschmidt jest od 1993 r.

Tagi:

Rosja

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >