BiznesINFO.pl
EN 01274912 0001

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na Podkarpaciu miasta zaczynają racjonować wodę. Susza zbiera coraz większe żniwo

30 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Z powodu suszy i ekstremalnych upałów zaczyna brakować wody w kranach. Najgorzej sytuacja wygląda na Podkarpaciu, gdzie Łańcucki Zakład Komunalny apeluje do mieszkańców o używanie jej tylko do niezbędnych czynności.

Łańcucki Zakład Komunalny (ŁZK) zaapelował do mieszkańców miasta o nienapełnianie wodą przydomowych basenów oraz niepodlewanie upraw, a używanie wody jedynie do przygotowywania żywności i higieny osobistej.

Przerwy w dostawach wody

Sytuacja z dostępem do wody jest tak tragiczna, że niektóre gminy muszą decydować się na przerywanie dostaw wody. Na taki krok musiał zdecydować się już m.in. Łańcut i Przeworsk w woj. podkarpackim, podaje money.pl.

Na stronie ŁZK czytamy, że w niektórych lokalizacjach w mieście od 16.00 trwa przerwa w dostawach wody i potrwa do godz. 19.00. Od godz. 22.00 do 5.00 przewidziane jest odłączenie wody dla kolejnych części Łańcuta.

ŁZK pisze do swoich klientów także o tym, że największe zużycie wody ma miejsce w godzinach 20.00 - 22.00, kiedy mieszkańcy podlewają swoje ogródki. Zakład apeluje więc o nieużywanie wody w celach innych niż niezbędne.

Polska ma wyjątkowo małe zasoby wody

Polska jest jednym z krajów o najmniejszej ilości zasobów wodny pitnej w Europie. Na rządowych stronach czytamy, że zasoby wody pitnej w Polsce, to 1580 m sześc. na jednego mieszkańca rocznie, a to wskaźnik podobny do Egiptu, którego większość terenu pokrywa pustynia.

Można więc spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości również inne regiony Polski zdecydują się na przerwy w dostawach wody. Problemy na pewno czekają rolników, którzy nie będą mieli czym nawadniać upraw.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Władze Brazylii zgadzają się na autostradę przez lasy Amazonii

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polacy są mistrzami w… porzucaniu psów! W schroniskach jest ich niemal 100 tysięcy - ruszyła kampania świadomościowa Petsy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szwedzi nie zamierzają oddać Polsce Statutu Łaskiego. Powołują się na wątpliwe procedury

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Lekarze specjaliści nie mogą zacząć pracy. Zabrakło papieru na ich dyplomy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Susza w polskich lasach wpływa fatalnie na grzybnie. Coraz mniej okazów do zebrania

Czytaj więcej >
Władimir Putin ma w Europie sojusznika, niedzielne spotkanie pomoże Rosji w sprzedaży gazu

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka działa lepiej niż prognozowano

Czytaj więcej >