Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Można podwyższyć emeryturę nie tylko dzięki Polskiemu Ładowi. Mało popularne PPK daje realny zysk
Radosław Święcki
Radosław Święcki 06.06.2021 02:00

Można podwyższyć emeryturę nie tylko dzięki Polskiemu Ładowi. Mało popularne PPK daje realny zysk

Emeryturę można podwyższyć dzięki PPK. Póki co decydują się nieliczni
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) nie cieszą się zbyt wielkim zainteresowaniem polskich pracowników. Tymczasem dzięki nim można znacznie powiększyć swoją emeryturę. W przypadku najmniej zarabiających będzie to nieco ponad 1000 zł rocznie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ilu polskich pracowników pozostało w PPK

  • O ile za sprawą PPK można zwiększyć swoją emeryturę

  • Ile można zyskać oszczędzając przez 30 lat

Emerytury mogą być wyższe dzięki PPK

Przypomnijmy, że Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to wprowadzany od 2019 roku program powszechnego, dobrowolnego i prywatnego oszczędzania na emeryturę. Kapitał zgromadzony w ramach PPK tworzą pracownicy (oddają na ich rzecz cześć swoich pensji), a także - dokładający do programu - pracodawcy i państwo.

Twórcom PPK zależało na tym, by jak największa grupa polskich pracowników pozostała w PPK, dlatego zostali oni z automatu zapisani do programu, a by się z niego wycofać należy złożyć stosowną deklarację.

Okazało się, że ci którzy liczyli na to, że pracownikom nie będzie chciało się dokonywać w tej sprawie formalności - przeliczyli się. Z danych przywołanych przez Money.pl wynika, że w programie pozostało jedynie 28 proc. uprawnionych. Portal zauważa, że twórcy programu spodziewali się, że poziom ten będzie dwukrotnie wyższy.

Niechęć do PPK eksperci tłumaczą dotychczasowymi nieudanymi projektami w rodzaju Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy niechęcią do potrącenia środków ze swoich wynagrodzeń na rzecz programu, którego przyszłość nie jest znana.

Ci, którzy wycofują się z PPK - jak zauważa Money.pl - rezygnują tym samym ze sporych pieniędzy w przyszłości.

Tracą, jak zwraca uwagę portal szczególnie najsłabiej zarabiający dla których uczestnictwo w PPK to koszt jedynie 0,5 proc., podczas gdy pracodawcy dokładają trzy razy tyle.

Z symulacji zaprezentowanych przez Money.pl wynika, że osoby zarabiające 2800 zł tracą na rzez PPK jedynie 14 zł miesięcznie, zaś pracodawca wykłada 42 zł miesięcznie.

Z wyliczeń portalu wynika, że osoby z najniższą krajową zyskają 1162 zł rocznie, prawie sześć razy więcej niż wpłacili.

W ciągu 30 lat uzbierany kapitał sięgać będzie ok. 35 tys. zł, choć jak zauważa portal w tym czasie niejednokrotnie zmieni się wysokość płacy minimalnej, a kapitał zgromadzony w PPK ma być inwestowany.

PPK funkcjonuje od dwóch lat, tymczasem w połowie maja Zjednoczona Prawica ogłosiła tzw. Polski Ład, którego czołową propozycją jest emerytura bez podatku do 2500 zł. Zmiany miałyby nastąpić od przyszłego roku. W 2022 roku seniorzy otrzymają również po raz kolejny trzynastą emeryturę, a wiosną nastąpi tradycyjna waloryzacja rent i emerytur.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: PPK