moneta nbp
Pixabay/_Alicja_
Autor Redakcja BiznesInfo - 29 Maja 2020

NBP wypuścił nowe monety. Różnią się diametralnie od tych, które mamy w portfelach

Moneta monecie nie równa- zwłaszcza dla kolekcjonerów. W maju 2020 Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu pięć nowych. Wśród nich poświęcone krakowskiemu kościołowi Mariackiemu, jak i papieżowi Janowi Pawłowi II. Najdroższa moneta kosztuje 18,5 tys. zł.

Moneta z okazji urodzin papieża

Narodowy Bank Polski z okazji setnej rocznicy urodzin papieża Polaka przypadającej na 14 maja, wyemitował aż trzy monety: złotą o nominale 500 złotych i dwie srebrne o nominale 10 złotych. Za najdroższą trzeba będzie zapłacić bagatela 18,5 tys. zł.

Najbardziej zachwycającą monetą upamiętniającą papieża wydaje się być właśnie ta o nominale 500 zł. W kształcie klipy- na awersie został umeiszczony fragment obrazu Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, natomiast na rewersie monety został przedstawiony Święty Jan Paweł II modlący się przy chrzcielnicy w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Mimo niebagatelnie wysokiej ceny przekraczającej 18 tys. Zł należy się spieszyć, gdyż została wyemitowana w liczbie zaledwie 966 sztuk. Pozostałe srebrne monety wyemitowano w nakładzie 12 tys. i 16 tys. sztuk, ich cena to odpowiednio 200 i 140 złotych brutto. Monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP. Sprzedawane są one w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem- czytamy w serwisie forbes.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Loty do Polski i z Polski wznowione. Popularna linia lotnicza właśnie wydała nagły komunikat

Moneta „Odkryj Polskę”

W piątek do obiegu trafiła również pięciozłotówka z serii „Odkryj Polskę” – „Kościół Mariacki”. Narodowy Bank Polski chciał upamiętnić w ten sposób 700-lecie konsekracji krakowskiej świątyni. Monetę wybito aż 1,2 mln sztuk, a na jej rewersie widnieje fasada zabytkowego kościoła od strony południowo-wschodniej.

„Według Jana Długosza pierwszy kościół parafialny został tam ufundowany w latach 1221–1222 przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża, który ustanowił parafię, przenosząc ją z kościoła św. Trójcy oddanego przybyłym do Krakowa braciom dominikanom” – wyczytać można na stronie NBP.

Od soboty uważaj w samochodzie, może cię czekać mandat 500 zł. Surowe kary za brak maseczkiOd soboty uważaj w samochodzie, może cię czekać mandat 500 zł. Surowe kary za brak maseczkiCzytaj dalej


Wydawać się może jednak, że większą uwagę przykuwa srebrna moneta „700-lecie konsekracji Kościoła Mariackiego w Krakowie” o nominale 50 zł. W liczbie 6 tys. Egzemplarzy w cenie 830 zł trafiła do obiegu także w piątek.

Awers monety przedstawia fragment okna z prezbiterium z kościoła Mariackiego z kolorowym witrażem oraz u dołu ukazującym postacie Józefa i Marii, ofiarowujących Dzieciątko Jezus w świątyni. Pośrodku wizerunek postaci z predelli ołtarza Wita Stwosza wyobrażający drzewo Jessego, jak podaje serwis kolekcjoner.nbp.pl.

Już 16 czerwca 2020 roku ma nastąpić kolejna emisja kolekcjonerskich monet – tym razem srebrnej 20-złotówki z serii „Historia monety polskiej”.

monety

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus w schronisku dla bezdomnych. Na kwarantannie 160 osób
  2. Charakterystyczne objawy raka skóry. Nigdy ich nie lekceważ
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Pilot stanowił poważne zagrożenie. Musieli działać. Zawrócili samolot w połowie drogi
Gdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneGdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News