Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > NBP wypuścił nowe monety. Różnią się diametralnie od tych, które mamy w portfelach
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 22.03.2022 08:59

NBP wypuścił nowe monety. Różnią się diametralnie od tych, które mamy w portfelach

moneta nbp
Pixabay/_Alicja_

Moneta z okazji urodzin papieża

Narodowy Bank Polski z okazji setnej rocznicy urodzin papieża Polaka przypadającej na 14 maja, wyemitował aż trzy monety: złotą o nominale 500 złotych i dwie srebrne o nominale 10 złotych. Za najdroższą trzeba będzie zapłacić bagatela 18,5 tys. zł.

Najbardziej zachwycającą monetą upamiętniającą papieża wydaje się być właśnie ta o nominale 500 zł. W kształcie klipy- na awersie został umeiszczony fragment obrazu Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, natomiast na rewersie monety został przedstawiony Święty Jan Paweł II modlący się przy chrzcielnicy w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Mimo niebagatelnie wysokiej ceny przekraczającej 18 tys. Zł należy się spieszyć, gdyż została wyemitowana w liczbie zaledwie 966 sztuk. Pozostałe srebrne monety wyemitowano w nakładzie 12 tys. i 16 tys. sztuk, ich cena to odpowiednio 200 i 140 złotych brutto. Monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP. Sprzedawane są one w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem- czytamy w serwisie forbes.pl.

Moneta „Odkryj Polskę”

W piątek do obiegu trafiła również pięciozłotówka z serii „Odkryj Polskę” – „Kościół Mariacki”.  Narodowy Bank Polski chciał upamiętnić w ten sposób  700-lecie konsekracji krakowskiej świątyni. Monetę wybito aż 1,2 mln sztuk, a na jej rewersie widnieje fasada zabytkowego kościoła od strony południowo-wschodniej.

„Według Jana Długosza pierwszy kościół parafialny został tam ufundowany w latach 1221–1222 przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża, który ustanowił parafię, przenosząc ją z kościoła św. Trójcy oddanego przybyłym do Krakowa braciom dominikanom” –  wyczytać można na stronie NBP.

Wydawać się może jednak, że większą uwagę przykuwa srebrna moneta „700-lecie konsekracji Kościoła Mariackiego w Krakowie” o nominale 50 zł.  W liczbie 6 tys. Egzemplarzy w cenie 830 zł trafiła do obiegu także w piątek.

Awers monety przedstawia fragment okna z prezbiterium z kościoła Mariackiego z kolorowym witrażem oraz u dołu ukazującym postacie Józefa i Marii, ofiarowujących Dzieciątko Jezus w świątyni. Pośrodku wizerunek postaci z predelli ołtarza Wita Stwosza wyobrażający drzewo Jessego, jak podaje serwis kolekcjoner.nbp.pl.

Już 16 czerwca 2020 roku ma nastąpić kolejna emisja kolekcjonerskich monet – tym razem srebrnej 20-złotówki z serii „Historia monety polskiej”.