BiznesINFO.pl > Finanse > Minister finansów Magdalena Rzeczkowska: „Inflacja od marca powinna spadać”
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 15.03.2023 18:08

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska: „Inflacja od marca powinna spadać”

Morawiecki inflacja
Domena publiczna

Zdaniem minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej inflacja powinna lada moment zacząć spadać. Uważa ona, że inflacja w lutym może być najwyższa.

Minister finansów o inflacji

"Spodziewam się, że rzeczywiście w lutym (inflacja - PAP) może być najwyższa. I my tak mówiliśmy od dłuższego czasu, że ten początek roku to będzie wzrost inflacji: styczeń - luty - odrobinę więcej. Pewnie koło 18 proc., myślę, że 18 proc. może przekroczyć" – powiedziała w Londynie minister Rzeczkowska.

Dodała, że prognozy Ministerstwa Finansów są takie, że od marca inflacja powinna spadać.

"Szanse są na to, że pod koniec roku (inflacja – red.) rzeczywiście będzie jednocyfrowa”

- Na szczęście mamy już marzec i szczęśliwie nasze prognozy są takie, że od marca inflacja powinna spadać. Szanse są na to, że pod koniec roku rzeczywiście będzie już jednocyfrowa - powiedziała w Londynie minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Prezes NBP Adam Glapiński o inflacji

"Przypuszczamy, że inflacja w lutym będzie poniżej 20 proc., przypuszczamy, że wyniosła jakieś 18,5 proc"

Prezes NBP uważa, że poziom inflacji nie przekroczy 24 procent. NBP uważa, że inflacja w lutym będzie poniżej 20 proc. Eksperci sądzą, iż wyniosła ona w granicach 18,5 proc. 

Inflacja na początku 2023 r.

"Inflacja w tym roku, zaczynamy od 17,2 proc. Zakładam, że w listopadzie będzie nie dużo ponad 7 proc., a przy szczęśliwym zbiegu okoliczności, na który liczę, na rynkach międzynarodowych co do m.in. cen surowców, wejdziemy między 6 a 7 proc.” – mówił dzisiaj Glapiński. 

Polecane