BiznesINFO.pl Polska i Świat Minister Buda: Mieszkanie Plus nie wypaliło. Rząd zamyka program
Biznesinfo

Minister Buda: Mieszkanie Plus nie wypaliło. Rząd zamyka program

17 maja 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował w środę 17 maja, że program Mieszkanie Plus zostanie zamknięty. Wynajmujący lokale będą mogli je wykupić na preferencyjnych warunkach. Rząd nie będzie kontynuował tego programu, ponieważ się nie sprawdził.

Były wielkie zapowiedzi

Program Mieszkanie Plus uruchomiono w 2016 roku. Cel był następujący: poprawa jakości życia Polaków poprzez umożliwienie nabycia lub wynajęcia mieszkania przez osoby osiągające niższe dochody bądź pozostające w trudnej sytuacji życiowej. Do końca 2019 roku w Polsce miało powstać 100 tys. tanich mieszkań. Rozliczycie mnie państwo, popatrzycie na dzisiejszą datę i za rok w kwietniu zobaczymy, czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie plus zostanie wybudowanych – zapewniał premier Morawiecki w 2018 roku.

Rzeczywistość okazała się inna od zapowiedzi. W marcu 2022 roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym stwierdziła fiasko programu Mieszkanie Plus. Organ poinformował wówczas, że do końca 2021 roku do użytku oddano nieco ponad 15 tys. mieszkań, a 20,5 tys. znajdowało się w budowie. W ciągu kolejnego roku nie nastąpiła znaczna poprawa w tym zakresie, bo z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii dla TVN24 Biznes wynika, że na koniec 2022 roku w ramach części rynkowej i społecznej sztandarowego programu PiS wybudowano ok. 19 tys. mieszkań, a w budowie znajdowało się 31,5 tys. lokali. Resort przekazał wówczas, że inwestycje będące w budowie będą oddawane do użytkowania w kolejnych 2-3 latach.

Koniec Mieszkania Plus

Mieszkanie Plus nie wypaliło , ja uczciwie rzecz biorąc, nie uczestniczyłem w tym procesie. (...) Dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu Plus, to znaczy zaproponuję za chwilę rozwiązanie, które zamknie ten temat – powiedział Waldemar Buda w programie “Rzecz o polityce” na portalu rp.pl. Minister dodał, że wszyscy najemcy lokali udostępnionych w ramach programu, będą je mogli teraz wykupić na preferencyjnych warunkach.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku na spotkaniu w Ostródzie Jarosław Kaczyński również przyznał, że ten program mieszkaniowy się nie powiódł . Jako winnych wskazał wówczas samorządy, wojsko, Polskie Koleje Państwowe i Lasy Państwowe, argumentując, iż te instytucje nie chciały udostępniać gruntów pod budowę inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus.

W 2016 roku nie można było proponować programów popytowych

Minister rozwoju i technologii przyznał również, że w 2016 roku nie należało uruchamiać programów popytowych w sektorze nieruchomości, gdyż w naszym kraju budowano wówczas niewiele mieszkań. Nie mogliśmy proponować, żeby wzmocnić klientów nabywających mieszkania, tylko musieliśmy wzmocnić podaż, czyli budowanie, i to wtedy było istotne, źle było wykonane. Natomiast dzisiaj mamy rekordową ilość budowy mieszkań i domów, w związku z tym możemy zaproponować propozycję popytową. Dlatego kredyt bezpieczny 2 proc., konto mieszkaniowe, które doprowadzą nas do zakupu mieszkania – powiedział minister.

Przedłużenie wakacji kredytowych. Minister Waldemar Buda mówi, kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie
Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie