BiznesINFO.pl
Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki speaks to the press as he arrives at the EU headquarters' Europa building in Brussels on December 10, 2020, prior to a European Union summit. (Photo by JOHN THYS / POOL / AFP)

East News, JOHN THYS / POOL / AFP

Mateusz Morawiecki najbogatszym z premierów. Po 1989 nie ma sobie równych

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki niewątpliwie zapisze się w historii Polski nie jako najlepszy premier, a jako najbogatszy ze wszystkich. Majątek Mateusza Morawieckiego wyceniany jest na kilkanaście milionów złotych. Co więcej, jego żona także może pochwalić się

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakim majątkiem dysponuje Mateusz Morawiecki

  • Czy żona Mateusza Morawieckiego ujawniła majątek

  • W jaki sposób Sejm rozegrał sprawę majątku Morawieckich

Mateusz Morawiecki najbogatszym premierem

W 2019 r. Business Insider dokładnie przeanalizował majątek Mateusza Morawieckiego, którego wartość oszacowano na kilkanaście milionów złotych. I choć premier wówczas zadeklarował, że ma tylko 5,3 mln zł oszczędności, jako resztę majątku wskazał inne wartościowe rzeczy.

Premier w opublikowanym przez siebie oświadczeniu majątkowym zadeklarował, że jest posiadaczem kilku nieruchomości. Mateusz Morawiecki posiada dwa domy: jeden o powierzchni 100 mkw., a drugi 150 mkw. Jest także współwłaścicielem 300-metrowej działki oraz 72-metrowego mieszkania, do którego przynależy podziemne miejsce parkingowe. Na ile wyceniana jest każda z nieruchomości?

Z informacji portalu portfelpolaka.pl wynika, że 100-metrowy dom jest warty 3-3,5 mln zł, natomiast ten o powierzchni 150 mkw. 1,9 mln zł. Mieszkanie o powierzchni 72 mkw. zlokalizowane w prestiżowej dzielnicy w stolicy w 2018 r. wyceniono na 546 tys. zł, natomiast rok później było warte już 1,1 mln zł.

Majątek Mateusza Morawieckiego jest o wiele bogatszy. Premier przyznał, że jest właścicielem wycenianej na ok. 600 tys. zł połowy domu szeregowego o powierzchni 180 mkw., działki rolnej o wartości 200 tys., zabudowy kuchennej wycenionej na 60 tys. zł oraz mebli wartych 270 tys. zł.

Żona Mateusza Morawieckiego prawdziwym krezusem?

Mateusz Morawiecki przyznał także, że jako szef rządu zarobił 217 tys. zł, natomiast z tytułu diety parlamentarnej ponad 4 tys. zł. Premier jest także prawdziwym rekinem finansjery i posiada uprawnienia do 3857 akcji banku Santander, którego kiedyś był prezesem.

[EMBED-11]

Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego jest tym bardziej zadziwiające, bowiem ten w 2017 r. zadeklarował 2,9 mln zł oszczędności, natomiast rok później było ich dwa razy więcej. Portal InnPoland wyliczył, że miesięcznie premier musiałby odłożyć ok. 240 tys. zł. Mimo pokaźnego majątku, prawdziwym czarnym koniem może okazać się żona premiera, Iwona Morawiecka.

"Gazeta Wyborcza" informowała o zakupie gruntów kościelnych w korzystnej cenie przez Mateusza Morawieckiego pod koniec lat 90. Premier za działki warte 4 mln zł miał zapłacić 700 tys. zł. Czemu zatem nie ujrzeliśmy tego w oświadczeniu majątkowym premiera?

Odpowiedź jest prosta - ten w 2013 r. dokonał rozdzielności majątkowej z żoną, a grunty oficjalnie stały się jej własnością. Posłowie PiS stworzyli ustawę ujawniającą majątki współmałżonków polityków, ale zanim ta trafi do Sejmu minie mnóstwo czasu.

Najbogatszy poseł jest w Koalicji Obywatelskiej

Przypomnijmy, że wciąż najbogatszym posłem w Sejmie pozostaje Artur Łącki z Koalicji Obywatelskiej. Jego majątek wyceniany jest 45,8 mln zł. Dla porównania Jarosław Kaczyński deklaruje bycie współwłaścicielem w 1/3 domu jednorodzinnego, 129 tys. zł oszczędności oraz kredyt.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Janusz Kowalski zetknął się z mocną krytyką. Dostał kredki

Czytaj więcej >
Łukaszenka

Polska i Świat

Łukaszenka: „USA pchają Europę do wojny z Rosją na terytorium Ukrainy”

Czytaj więcej >
Ilu więźniów pracuje?

Polska i Świat

Wojna na Ukrainie. Rosja rekrutuje w więzieniach

Czytaj więcej >