BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 06.10.2020. Ogrody Palacu Prezydenckiego. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonal zmian w skladzie Rady Ministrow. Z uwagi na zakazenie koronawirusem w uroczystosci nie wzial udzialu rekomendowany na ministra edukacji Przemyslaw Czarnek. N/z: wicepremier Jaroslaw Kaczynski

East News, Piotr Molecki

Mamy nowe oświadczenie majątkowe Kaczyńskiego. 25 tys. zł więcej

4 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Jarosław Kaczyński opublikował swoje oświadczenie majątkowe. Jak na polityka wysokiej rangi nie ma on w zanadrzu wielkich pieniędzy, udziałów w spółkach czy kilku nieruchomości. Jarosław Kaczyński nie inwestuje w jachty, ale za to spłaca kredyt. Co jeszcz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto jest zobowiązany do składania oświadczenia majątkowego

  • Jakim majątkiem dysponował Jarosław Kaczyński w czerwcu 2020 r.

  • Czy powiększył swój majątek do października 2020 r.

  • Kiedy musi złożyć kolejne oświadczenie

Jarosław Kaczyński ujawnia majątek

Do składania oświadczeń majątkowych zobowiązani są wszyscy politycy, nawet ci najniższego szczebla. Wobec każdej z grup stosowane są osobne regulacje, dlatego członkowie korpusu służby cywilnej składają je na podstawie ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Z kolei politycy, m.in.: posłowie i członkowie rządu objęci są art.17 ust. 4 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych traktującym o tym, że "urzędnik państwowy jest obowiązany złożyć oświadczenie o swoim stanie majątkowym przy nawiązaniu stosunku pracy oraz na żądanie kierownika urzędu" (Dz.U. 1982 nr 31 poz. 214).

Jarosław Kaczyński jako wicepremier ds. bezpieczeństwa oraz szef Prawa i Sprawiedliwości po wejściu do rządu zobowiązany był do złożenia nowego oświadczenia majątkowego. Przypomnijmy, że poprzednie oświadczenie majątkowego prezesa pochodzi z czerwca 2020 r.

W poprzednim oświadczeniu Jarosław Kaczyński deklarował, że posiada 104 tys. oszczędności oraz, że jest posłem na Sejm RP. Wicepremier jest właścicielem 1/3 domu o powierzchni 150 mkw.

Deklarował także, że jako prezes Rady Fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego nie pobiera z twego tytułu żadnego wynagrodzenia. Czy coś zmieniło się od tamtego czasu w majątku prezesa PiS?

Skromny człowiek - Jarosław Kaczyński?

Tym razem Jarosław Kaczyński znów zadeklarował się jako właściciel 1/3 domu o powierzchni 150 mkw., jednak w oświadczeniu zabrakło szacowanej wartości nieruchomości. Zaznaczmy, że w czerwcowym dokumencie wpisano sumę 1,5 mln zł.

Oszczędności Jarosława Kaczyńskiego urosły do 129 tys. zł, czyli o 25 tys. więcej niż zaledwie pół roku temu. Prezes PiS nie posiada żadnych innych nieruchomości, inwestycji giełdowych, papierów wartościowych i temu podobnych.

Nadal również nie pobiera wynagrodzenia z tytułu przewodniczącego Rady Fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Mimo to zaskakuje fakt, że zaciągnął on kredyt na 100 tys. zł w Kasie SKOK Stefczyka.

Na nowe oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego będziemy musieli poczekać, aż do końca kwietnia 2021 r.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

emeryci

Polska i Świat

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Czytaj więcej >
Protest ratowników

Polska i Świat

Protesty w Ułan Bator. Demonstranci domagają się śledztwa w sektorze węglowym

Czytaj więcej >
prawo jazdy na traktor

Polska i Świat

Będą nowe dopłaty dla rolników. Więcej pieniędzy niż się spodziewano

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykują się spore zmiany w kadrach PKO BP. Przetasowania na najwyższych szczeblach

Czytaj więcej >
Uwaga na oszustwa przez telefon.

Polska i Świat

ZUS ostrzega przed dziwnymi telefonami. Dzwonią oszuści

Czytaj więcej >
cmentarz, grob

Polska i Świat

Nadchodzą znaczne zmiany w prawie pogrzebowym. Jest apel o wzrost zasiłku

Czytaj więcej >