BiznesINFO.pl
Morawiecki wprowadzi lockdown?

Flickr.com/Kancelaria Premiera/CC2.0

Całkowity lockdown jeszcze w tym tygodniu? Premier ma czekać tylko na jedną informację

28 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Pełny lockdown możliwy jeszcze w tym tygodniu, a decyzja może zapaść w każdej chwili. Premier Mateusz Morawiecki ma poważnie rozważać tę opcję - donosi Wirtualna Polska.

Wirtualna Polska dociera do zaskakujących informacji. Według informatorów portalu całkowity lockdown kraju może zostać ogłoszony w każdej chwili. Mimo sprzeciwu ministerstwa rozwoju, premier czeka już tylko na jedną informację, by ogłosić ostateczna decyzję.

Premier ogłosi lockdown?

Jak ujawnia WP, rząd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie wprowadzenia w Polsce całkowitego lockdownu. Bliscy współpracownicy premiera mieli jednak poinformować dziennikarzy Wirtualnej Polski, że Mateusz Morawiecki ma poważnie zastanawiać się nad takim rozwiązaniem. Wszystko zależy od tego jak będzie wyglądała kwestia wzrostu zakażeń koronawirusem.

Informatorzy WP wskazują, że pełen lockdown zostanie wprowadzony, gdy dzienny przyrost zakażonych przekroczy 20 tysięcy. Dzisiaj, przypomnijmy, padł kolejny rekord – liczba stwierdzonych zakażeń w ciągu doby przekroczyła 18 tysięcy osób. 

Jak donosi Wirtualna Polska, rozwiązaniu proponowanym przez premiera sprzeciwia się Ministerstwo Rozwoju. Dziennikarze ujawniają, że w Zjednoczonej Prawicy są silne tarcia w kwestii rozwiązania sprawy covidowej.

– W tej chwili na szczytach władzy walczą ze sobą dwie koncepcje dotyczące przyszłej sytuacji epidemicznej Polski. We wtorek na naradzie Prawa i Sprawiedliwości postanowiono, że pełny lockdown kraju nie zostanie jeszcze ogłoszony, ale granica, od której nie będzie odwrotu, zbliża się wielkimi krokami – czytamy na stronach Wirtualnej Polski.

Jak wskazują dziennikarze, progiem tym jest 20 tysięcy dziennych zakażeń w Polsce. Powoli zbliżamy się do tej granicy. Ta liczba graniczna została zarekomendowana przez Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia. Wirtualna Polska od swoich informatorów dowiaduje się, że według eksperckich prognoz przy 30 tysiącach zakażeń dziennie, polska służba zdrowia ulegnie całkowitej zapaści. 

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami2. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Niepokojące informacje

Wirtualna Polska, powołując się na polityka blisko związanego z rządem wskazuje, że wirus zmutował, jego okres inkubacji nie wynosi już od 3 do 5 dni, ale nawet od 1 do 20 – wskazuje WP. Oznacza to, że rząd i przede wszystkim służba zdrowia muszą być gotowe na pokaźną falę "zakażeń odroczonych".

Wirtualna Polska wskazuje, że Morawiecki nadal waha się z ostateczną decyzją, co do całkowitego zamknięcia gospodarki, jednak prawdopodobnie ma ona zapaść jeszcze w tym tygodniu. Pomysłowi sprzeciwia się Porozumienie oraz Ministerstwo Rozwoju. Zdaniem Jarosława Gowina ponowne zamknięcie gospodarki uderzyłoby w podwaliny finansowe Polski w sposób tak mocny, że skutki odczuwalne byłyby przez kolejne lata.

Zdaniem Gowina należy tak zaostrzyć przepisy sanitarne, by maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, ale pozwolić na aktywność gospodarki. 

Do ponownego lockdownu przygotowuje się największy gospodarczy partner Polski – Niemcy. Jak ujawnia prasa, od 4 listopada u naszych zachodnich sąsiadów zamknięte będą kina, teatry, restauracje, siłownie. Do wprowadzenia ponownych bardzo ostrych obostrzeń przygotowują się Włochy.

Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >