BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Już niedługo spodziewaj się listonosza z pakietami wyborczymi. Ujawniono pierwsze szczegóły instrukcji

23 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Listonosze odegrają kluczową rolę, jeśli majowa elekcja przybierze charakter jedynie korespondencyjny. Przedstawiamy szczegóły przekazywania "pakietu wyborczego".

Listonosze na pierwszej linii frontu w czasie wyborów

Listonosze już niedługo mogą mieć pełne ręce roboty. A wszystko przez zbliżające się wybory prezydenckie, których pierwsza tura jest zaplanowana na 10 maja.

To, czy i w jakiej formie odbędzie się głosowanie, w dalszym ciągu pozostaje kwestią otwartą. Jednak brak podstaw prawnych dotyczących sposobu organizacji majowej elekcji nie przeszkodził partii rządzącej w zleceniu przygotowania kart wyborczych.

Dużo pracy, mało czasu

Rozdawanie ok. 30 mln pakietów wyborczych ma odbywać się między 4 a 10 maja. W trakcie zaledwie 6 dni 25 tys. listonoszy będzie musiało odwiedzić ponad 14 mln gospodarstw domowych. W trakcie wizyt mają im towarzyszyć tajemniczy kontrolerzy – podaje money.pl.

Pomocnikiem listonosza nie musi być pracownik poczty – może to być wolontariusz, które zadaniem będzie monitorowanie procedury przekazywania pakietów.

Zdaniem nowego szefa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota dzięki takiej procedurze zwiększy się transparentność i uda się zapobiec potencjalnemu niewywiązywaniu się z obowiązków służbowych przez listonoszy.

Kilka tysięcy w kilka dni

Gratyfikacja w zamian za doręczenie jednego pakietu wyborczego to 2 zł zarówno w przypadku listonosza, jak i ochotnika. Szacuje się, że w obszarze miejskim każdy dwuosobowy zespół jest w stanie dostarczyć między 500 a 600 kompletów dziennie. A więcej pod koniec akcji rozdawania pakietów będą mogli liczyć na zysk w postaci kilku tysięcy złotych.

„Nie dziwię się osobom, które podejmą się tego zadania z pobudek materialnych” – wyznał szef Wolnego Związku Zawodowego Poczty Piotr Moniuszko. Jego zdaniem ocenianie listonoszy, którzy wezmą udział w rozdawaniu pakietów jest bezzasadne, ponieważ i tak większa część z nich zostanie do tego przymuszona.

A odgórne nakazy dotyczące dostarczania zestawów mogą być nakładane jeszcze łatwiej wobec zwolnienia szefowej kadr poczty Agnieszki Grzegorczyk oraz jej trzech zastępców. Zdaniem pocztowców zmiana na tym stanowisku umożliwi wywieranie presji na tych pracownikach, którzy nie będą chcieli wziąć udziału w akcji rozdawania pakietów. Nowym szefem kadr został radny Marek Makuch, który przedtem pełnił funkcję dyrektora ośrodka administracji w Telewizji Polskiej.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pilne

Polska i Świat

UE chce zmienić prawo azylowe dla Polski. Sytuacja na granicy z Białorusią ma się polepszyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Obowiązki podatkowe i urzędowe w grudniu 2021 r. Lepiej zapisać sobie daty

Czytaj więcej >
jura krakowsko-częstochowska

Polska i Świat

Unikatowe odkrycie w Polsce. Znaleziono najstarszy przykład biżuterii w Eurazji

Czytaj więcej >
pukanie do drzwi

Polska i Świat

Rząd zapowiedział wzmożone kontrole od dzisiaj. Przedsiębiorcy mają się czym martwić

Czytaj więcej >
Fot. Arkadiusz Ziołek East News

Polska i Świat

ZUS wypłaca 14. emerytury. Przelew otrzymało już 7,8 mln emerytów

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

MSWiA wprowadziło zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią

Czytaj więcej >