BiznesINFO.pl
car-1149997 1920

Limit wydatków na paliwo i koszty eksploatacji samochodu w 2021 roku

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Czekańska

Udostępnij:

Używanie samochodów osobowych w przedsiębiorstwie stanowi dla niejednego przedsiębiorcy ogromne koszty. Nie dość, że trzeba zaopatrzyć się w pojazd, to później trzeba jeszcze płacić za jego utrzymanie. Poznaj limit wydatków na paliwo i koszty eksploatacji samochodu w 2021 r.

Koszty eksploatacji samochodu

Czym są koszty eksploatacji samochodu? W najprostszym ujęciu są to wydatki, które ponieśliśmy w ramach utrzymania samochodu osobowego. Można do nich wliczyć między innymi:

 • okresowe badania techniczne;

 • ubezpieczenie OC, AC, GAP;

 • naprawy i przeglądy;

 • paliwo;

 • wymiana opon;

 • myjnia;

 • opłaty za autostrady czy parkingi.

Za wydatki eksploatacyjne w dużej mierze odpowiada to, jaki pojazd zakupiliśmy. Choć samochody używane są tańsze w zakupie, mogą generować więcej kosztów – będą się częściej psuć, nie posiadają również okresu gwarancji. Z kolei samochód nowy, choć droższy, będzie dużo tańszy w utrzymaniu. Na uwagę również zasługuje to, czy zakupujemy samochód elektryczny czy też inny pojazd osobowy.

Koszty paliwa

Na koszty paliwa składają się przede wszystkim trzy czynniki: przebieg i spalanie samochodu oraz cena paliwa. Dlatego ogromną różnicę robi to, jakie auto wybierzemy. Kolejną ważną decyzją okaże się typ zakupionego paliwa. LPG pozwoli nam zaoszczędzić. Z kolei diesel może i będzie powodować mniej wydatków z paliwem, ale może okazać się być dużo bardziej kosztowniejszy w eksploatacji.

Co zmienił 2019 rok

W styczniu 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym. Wprowadziła ona zmiany w obrębie wliczania kosztów do uzyskiwanego przychodu. Według niej, nie można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu:

 • odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 225 000 zł, w przypadku samochodów elektrycznych, oraz 150 000 zł, kiedy mowa o pozostałych samochodach osobowych;

 • składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Limity wydatków na paliwo i koszty eksploatacji samochodu w 2021 rok

Na zmianę limitów wydatków na paliwo i kosztów eksploatacji samochodu miało wpływ wejście w życie kilku ustaw:

 • nowelizacja ustawy o podatku dochodowym – weszła w życie w styczniu 2019 roku ;

 • ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 23 października 2018 roku.

Przepisy dotyczące limitów wprowadziły większe ograniczenia dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz dołożyły obowiązki wobec urzędu skarbowego. Na limit kosztów eksploatacji samochodu oraz wydatków na paliwo wpływa rodzaj samochodu osobowego.

Samochód osobowy firmowy a limit wydatków

Według art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o podatku dochodowym, w przypadku samochodu firmowego, który jest również używany w celach niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, do kosztów uzyskania przychodu nie wlicza się 25% poniesionych wydatków. Limit wydatków kształtuje się więc na poziomie 75%. Należy przy tym pamiętać, że przedsiębiorcę obowiązuje również ten limit, kiedy wykorzystuje samochód do celów prywatnych. Jeśli jesteś natomiast czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, 50% kosztów stanowi koszt uzyskania przychodów. Dotyczy to jednak jedynie samochodów osobowych, które są wykorzystywane zarówno prywatnie, jak i w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Pamiętaj, że jeśli jako podatnik nie prowadzisz ewidencji pojazdu, według przepisów uznaje się, że wykorzystujesz samochód służbowy do celów mieszanych.

Samochód prywatny a limit

Wspomniana ustawa o nowelizacji podatku dochodowego zniosła obowiązek prowadzenia kilometrówki w celach rozliczenia podatku dochodowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wyjątki stanowią jednak podróże służbowe i jazdy lokalne. Przedsiębiorca odlicza w tym przypadku jedynie 20% kosztów, niezależnie od ilości przejechanych kilometrów.

Podobne artykuły

Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >