Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Limit wydatków na paliwo i koszty eksploatacji samochodu w 2021 roku
Maria Czekańska
Maria Czekańska 29.05.2021 02:00

Limit wydatków na paliwo i koszty eksploatacji samochodu w 2021 roku

car-1149997 1920

Używanie samochodów osobowych w przedsiębiorstwie stanowi dla niejednego przedsiębiorcy ogromne koszty. Nie dość, że trzeba zaopatrzyć się w pojazd, to później trzeba jeszcze płacić za jego utrzymanie. Poznaj limit wydatków na paliwo i koszty eksploatacji samochodu w 2021 r.

Koszty eksploatacji samochodu

Czym są koszty eksploatacji samochodu? W najprostszym ujęciu są to wydatki, które ponieśliśmy w ramach utrzymania samochodu osobowego. Można do nich wliczyć między innymi:

  • okresowe badania techniczne;

  • ubezpieczenie OC, AC, GAP;

  • naprawy i przeglądy;

  • paliwo;

  • wymiana opon;

  • myjnia;

  • opłaty za autostrady czy parkingi.

Za wydatki eksploatacyjne w dużej mierze odpowiada to, jaki pojazd zakupiliśmy. Choć samochody używane są tańsze w zakupie, mogą generować więcej kosztów – będą się częściej psuć, nie posiadają również okresu gwarancji. Z kolei samochód nowy, choć droższy, będzie dużo tańszy w utrzymaniu. Na uwagę również zasługuje to, czy zakupujemy samochód elektryczny czy też inny pojazd osobowy.

Koszty paliwa

Na koszty paliwa składają się przede wszystkim trzy czynniki: przebieg i spalanie samochodu oraz cena paliwa. Dlatego ogromną różnicę robi to, jakie auto wybierzemy. Kolejną ważną decyzją okaże się typ zakupionego paliwa. LPG pozwoli nam zaoszczędzić. Z kolei diesel może i będzie powodować mniej wydatków z paliwem, ale może okazać się być dużo bardziej kosztowniejszy w eksploatacji.

Co zmienił 2019 rok

W styczniu 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym. Wprowadziła ona zmiany w obrębie wliczania kosztów do uzyskiwanego przychodu. Według niej, nie można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu:

  • odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 225 000 zł, w przypadku samochodów elektrycznych, oraz 150 000 zł, kiedy mowa o pozostałych samochodach osobowych;

  • składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Limity wydatków na paliwo i koszty eksploatacji samochodu w 2021 rok

Na zmianę limitów wydatków na paliwo i kosztów eksploatacji samochodu miało wpływ wejście w życie kilku ustaw:

Przepisy dotyczące limitów wprowadziły większe ograniczenia dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz dołożyły obowiązki wobec urzędu skarbowego. Na limit kosztów eksploatacji samochodu oraz wydatków na paliwo wpływa rodzaj samochodu osobowego.