BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Likwidacja OFE. Morawiecki uzyska z podatku 17 mld złotych

28 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Likwidacja OFE jest już przesądzona. Koniec Otwartych Funduszy Emerytalnych ma nastąpić na początku 2020 roku. Co z pieniędzmi z OFE? Jak likwidacja OFE 2019 wpłynie na budżet państwa?

Likwidacja OFE 2019. Zapłacimy za nią wszyscy ze swoich kieszeni

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przekazanie Polakom pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych. OFE powstało w wyniku reform emerytur z 1999 roku. Miało być tzw. II filarem emerytalnym, tuż za pierwszym, czyli zabezpieczeń z ZUS oraz Indywidualnych Kont Emerytalnych, Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, ewentualnie innych instrumentów finansowych (III filar). Obecnie na Otwartych Funduszach Emerytalnych znajduje się 162,3 mln zł.

Według szacunków rządu, na opodatkowanym transferze pieniędzy z OFE do innej instytucji czy na konta indywidualne obywateli może w ciągu dwóch lat uzyskać 17 mld złotych do budżetu państwa.

Co z pieniędzmi z OFE?

Premier Morawiecki zapowiada “oddanie pieniędzy w ręce Polaków”. W rzeczywistości pieniądze, które zostały zgromadzone przez Polaków na kontach w funduszach nie zostaną im wypłacone. Będzie można wybrać czy pieniądze trafią do IKE czy do ZUS. Przy transferze do IKE trzeba będzie zapłacić od razu 15 % opłaty przekształceniowej, zaś gdy pieniądze będa miały przejść do ZUS - podatek od dochodów osobistych przy wypłacie emerytury.

W momencie przekazania do IKE będzie zastosowana opłata przekształceniowa, by była zachowana sprawiedliwość. Jeżeli są wypłacane środki przez ZUS, dzisiejsze emerytury, one są obciążone 18-proc. podatkiem, a dla niektórych 32 proc. Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane – tłumaczył premier “koszt” transferu z OFE do IKE .

Likwidacja OFE 2019. Morawiecki “zbiera” pieniądze na „piątkę” Kaczyńskiego?

Opozycja zarzuca, że likwidacja OFE to skok na pieniądze Polaków.

To podatek Morawieckiego, który ma służyć tylko temu, by zasypać dziurę w budżecie. Inaczej nie mogliby zbudować budżetu na przyszły rok - tak tłumaczyła opłatę przekształceniową posłanka Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna na antenie TVN24 w programie "Fakty po Faktach".

Tagi:

emerytura

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >