Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Laptop do biura - na jakie parametry zwrócić uwagę?
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 28.12.2021 01:00

Laptop do biura - na jakie parametry zwrócić uwagę?

(biznesinfo.pl, Morele) Laptop do biura - na jakie parametry zwrócić uwagę
Materiały partnera

Laptop do pracy biurowej to urządzenie, które z powodzeniem może zastąpić obszernych rozmiarów komputer stacjonarny. Solidnie wykonany, funkcjonalny oraz wydajny będzie w pełni odpowiadał potrzebom każdej firmy. Na jakie jego  parametry należy zwrócić uwagę przed zakupem? Podpowiadamy.

Ergonomiczne wykonanie

Pracując przez około osiem godzin niezwykle ważna okazuje się ergonomia. Producenci przywiązują dużą wagę zwłaszcza do tego, aby laptop posiadał wygodne i odpowiednio wyprofilowane klawisze. Duże znaczenie ma także cicha praca. Dużą rolę odgrywa w takim przypadku wydajne pasywne chłodzenie oraz specjalnie wyciszone wiatraczki. Przy wielogodzinnej pracy może pojawić się dyskomfort związany z nadmiernym nagrzewaniem obudowy w miejscu w którym trzymamy ręce w trakcie pisania na klawiaturze. Należy więc unikać modeli laptopów, które posiadają źle zaprojektowany system chłodzenia. Ma to miejsce w przypadku mniej znanych marek. Ewentualnie pozostanie nam wyposażenie się w specjalną podkładkę chłodzącą.

Wydajność

Kupując laptop, który ma posłużyć do pracy w biurze nie trzeba zbyt dużej wagi przywiązywać do wysokich parametrów poszczególnych komponentów. Szczególnie w przypadku karty graficznej powinna wystarczyć zintegrowana z procesorem. Dotyczy to sytuacji w której wykonujemy typowe zadania biurowe, a więc podstawowymi aplikacjami są programy pocztowe, arkusze kalkulacyjne, komunikatory, przeglądarka oraz dokumenty tekstowe. Zaletą tego rozwiązania jest zwłaszcza to, że taki laptop będzie niezwykle cichy i chłodny.

Jeśli chodzi o konkretne parametry to w przypadku procesora wystarczyć powinien jeden z modeli Intel Core i5. Pamięć RAM do laptopa biurowego to absolutne minimum 8 GB, a optymalnie jeśli będzie to 12 GB. Obecnie nowe laptopy bardzo rzadko są wyposażone w stary typ dysku, czyli talerzowy HDD. Technologia SSD stała się na tyle powszechna, że znajdziemy ją praktycznie we wszystkich sprzedawanych obecnie sprzętach. Na potrzeby systemu operacyjnego i ważnych programów wystarczy w zupełności taki o pojemności 100 GB lub więcej.

Rozmiar ekranu i rodzaj matrycy

Wybierając laptop do biura należy znaleźć odpowiedni kompromis pomiędzy wymiarami, a komfortem pracy. Duży ekran pozwala na większą szczegółowość, ale z drugiej strony duży sprzęt utrudnia mobilność. Aby zmniejszyć zmęczenie oczu w trakcie wielogodzinnej pracy warto wybrać model laptopa z matrycą matową, która nie odbija światła. Jeśli pracujemy niedaleko źródeł światła lub bezpośrednio przy oknie bardzo szybko docenimy ten wybór.

Tagi: