BiznesINFO.pl Finanse Kto ma prawo do odszkodowania z ZUS? To pokaźna kwota, są pewne warunki
BiznesINFO

Kto ma prawo do odszkodowania z ZUS? To pokaźna kwota, są pewne warunki

13 grudnia 2023
Autor tekstu: Paweł Makowiec

Zwolnienie lekarskie uprawnia daną osobę nie tylko do pobierania zasiłku. Okazuje się bowiem, że można również otrzymać odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.

Zwolnienia lekarskie, a zwolnienie z ZUS

Bardzo często zdarza się, że z powodu niedogodności zdrowotnych pracownik zmuszony jest się udać na zwolnienie lekarskie . Najczęściej jest to zwykłe przeziębienie albo grypa, przez co nieobecność zwykle trwa około tygodnia.

Problem pojawia się przy poważniejszych sprawach, które powodują znacznie dłuższą nieobecność . Jak wynika z doniesień serwisu biznes.interia.pl, może się tak stać w efekcie choroby zawodowej bądź wypadku przy pracy. Efektem jest bowiem długotrwała lub trwała niezdolność do pracy.

Gorące posiłki i napoje za darmo. Obowiązki pracodawcy w zimę mogą zaskoczyć

Można uzyskać odszkodowanie

W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, pracownik naturalnie otrzymuje zasiłek . Jednakże, jeżeli zostanie stwierdzona niezdolność do pracy, zyskuje on również prawo do odszkodowania. Pieniądze są wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych , jednak droga do ich uzyskania jest dość kręta.

Kluczowym warunkiem jest to, jakiego typu niezdolność została stwierdzona. Jeżeli mowa o trwałej niezdolności do pracy, to wniosek o odszkodowanie można składać od razu; jednakże w przypadku długotrwałej niezdolności, pracownik musi być na zwolnieniu przez min. pół roku. Dopiero wtedy może się starać o pieniądze.

Wniosek od odszkodowanie do ZUS. Dokumenty są kluczowe

Oprócz wniosku do ZUS o przyznanie odszkodowania, wnioskodawca musi przygotować kilka załączników . W przypadku choroby zawodowej, potrzebna jest decyzja stwierdzająca ten fakt - za jej wydanie odpowiedzialny jest państwowy inspektor sanitarny. Jeżeli doszło do wypadku przy pracy, konieczna będzie karta wypadku bądź protokół ustalenia okoliczności i przyczyn, a także uprawomocniony wyrok sądu pracy . Najwcześniej miesiąc przed składaniem dokumentów należy również zdobyć zaświadczenie OL-9 dotyczące stanu zdrowia.

Podstawą kwot wypłacanych w ramach odszkodowania jest 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia w stosunku do każdego procenta uszczerbku na zdrowiu. Ten z kolei jest wart 1269 zł, co w zależności od stopnia niezdolności może dawać spore sumy . Są jednak i z góry ustalone kwoty - na najwięcej mogą liczyć małżonkowie bądź dzieci zmarłego ubezpieczonego, niezależnie czy są uprawnieni osobno czy jednocześnie - zostanie im bowiem przyznane 114 231 zł.

źródło: biznes.interia.pl

Ważne wyliczenia dla emerytów i rencistów. Zmiany czekają ich od 1 marca
Niekorzystna uchwała dla przedsiębiorców. Chodzi o podstawy wymiaru składek
Obserwuj nas w
autor
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie