BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kiedy przedsiębiorca może opłacać składki na preferencyjnych zasadach?

19 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Pierwsze dwa lata prowadzenia działalności gospodarczej oznaczają, że przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki emerytalne i rentowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Musi jednak spełnić określone warunki.

Przedsiębiora rozpoczynający działalność gospodarczą i zmuszony tym samym do opłacania stawek według normlanych standardów mógłby mieć przez to znaczy problem z rozwojem firmy, bowiem zbyt dużo środków musiałby przeznaczać na składki. W związku z tym ustalone zostały preferencyjne zasady, na jakich wchodzący na rynek przedsiębiorcy mogę opłacać składki na preferencyjnych zasadach. Taki wariant zastrzeżony jest jednak tylko dla niktórych rodzajów przedsiębiorców. 

Kto może opłacać stawki na preferencyjnych zasadach 

Preferencyjne stawki określone przez ustawodacę można opłacać przez 24 miesiące od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jak infromuje portal infor, składka taka wtedy wynisiesie 30% wynagrodzenia minimalnego, a mowa o tym w art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, z Dziennika Ustaw 2009.205.1585. Oprócz preferencyjnych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe przedsiębiorca może także skorzystać z ulgi na ubezpieczenie wypadkowe, a także dobrowolne ubezpieczenia chorobowe. Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jak wskazuje sama nazwa nie jest obowiązkowe. Ubezpieczenie zacznie funkcjonować od daty wskazanej przez przerdsiębiorce, może być nim objęty nawet od dnia złożenia wniosku jednak nie działa ono wstecz. Gdy więc przedsiębiorca już po chorobie unza, że dobrze mieć ubezpieczenie, to nie będzie mógł wliczyć do tego wcześniejszej choroby. 

Kto nie będzie mógł opłcić stawki na preferencyjnych zasadach

Choć z preferencyjnych stawek mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą pozarolniczą, to ustawodaca zastosował jednak od tej zasady wyjątki. I w ten właśnie sposób z takiej składki nie będą mogli skorzystać: 

Osoby prowadzące działalność z zakresu wolnego zawodu - ustawodawca ma tutaj na myśli działalności z których opłaca się podatki w ramach zryczałtowanego podatku dochodowego, a także takie, gdzie podatek dochodowy jest rozumiany jako podatek od osób fizycznych. 

Wspólnicy spółek jednoosobowych ze statusem spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek jawnych i spółek komandytowych. i spółek partnerskich. 

Osoby prowadzące niepubliczną placówkę oświatową. 

Osoby prowadzące działalność artystyczną. 

To jednak nie wyszystkie warunki. Ze składek preferencyjnych nie skorzystają także Ci, którzy w przeciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych wykonywali działalność gospodarczą pozarolniczą (lub wyknoują ją nadal) dla pracodawcy, z którym nastąpił stosunek pracy.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >