BiznesINFO.pl

Biznes Info

KGHM i Tauron podpisały list intencyjny. W Polsce będzie energia atomowa

20 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

KGHM i Tauron podpisały w środę list intencyjny dotyczący współpracy przy rozwoju w Polsce sieci małych reaktorów jądrowych SMR. Firmy chcą, aby energia atomowa była w Polsce obecna do 2030 r.

Podpisanie listu intencyjnego między KGHM i Tauron zaingurowało początek szczytu klimatycznego TOGETAIR 2022, który odbywa się w Warszawie w dniach 20 - 22 kwietnia. Prezesi Marcin Chludziński i Paweł Szczeszek oraz wiceprezesi Andrzej Kensbok i Patryk Demski podpisali na wirtualnej tablicy list intencyjny pomiędzy KGHM Polska Miedź S.A., a TAURON Polska Energia S.A.

Atom od Taurona i KGHM ma pomóc w konkurencyjności polskich firm

- Ta technologia i ta szansa, która teraz się rozpoczyna, współpracy z KGHM to ważny element naszej strategii, którą niebawem opublikujemy. Inwestujemy w tym zielonym zwrocie w wiatraki, odnawialne źródła energii, ale tylko SMR (Small Modular Reactors) są technologią niezależną od pogody. Mam nadzieję, że  wspólnie osiągniemy sukces dla dobra polskiej energetyki, polskiej gospodarki - mówił prezes Tauron Paweł Szczeszek.

Szczeszek podkreślał także, że SMR jest źródłem pogodowo niezależnym: - Dzisiaj odnawialne źródła energii są źródłami pogodowo zależnymi, SMR jest pogodowo niezależne, jest to miła odmiana w kierunku, w którym idziemy. -

Bezpieczeństwo energetyczne dla Polski

- Dążymy do stabilności jeśli chodzi o energię dla naszych klientów. Tej stabilności w tym momencie jeszcze nie mamy. Musimy też szukać rozwiązań, które nas uniezależnią od opłaty klimatycznej oraz zadbać o naszych klientów - mieszkańców Polski, by mieli tańszy prąd, a w Polsce żyło się lepiej - mówił dalej Paweł Szczeszek.

KGHM szykuje grunt pod budowę SMR

Prezes KGHM Marcin Chludziński powiedział, że pierwszym krokiem będzie uzyskanie pozytywnej oceny technicznej od Polskiej Agencji Atomistyki.

Ważnymi elementami będzie także rozszerzenie współpracy z Rumunią, która już wdraża technologię SMR na licencji amerykańskiej i rozbudowanie bazy szkoleniowej w Polsce, która umożliwi w przyszłości wyszkolenie odpowiednich kadr, które będą mogły pracować przy eksploatacji małych reaktorów jądrowych.

Pytany o lokalizację takiej bazy, Chludziński wskazał Dolny Śląsk, czyli region, w którym znajduje się centrala KGHM.

Tagi:

KGHMceny prądu

Podobne artykuły

Energetyka

Zbliża się koniec spisywania liczników, pomiar będzie zdalny. Czekają nas rewolucyjne zmiany na rynku energii
Czytaj więcej >

Energetyka

Chcieli wyłudzić dodatek elektryczny. Teraz mogą mieć poważne kłopoty
Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen obniża ceny gazu. Skorzysta wybrana grupa klientów
Czytaj więcej >

Energetyka

Ustawa ograniczająca podwyżki cen ciepła. Zdaniem przedstawicieli spółdzielni jest nieskuteczna
Czytaj więcej >

Energetyka

Prace ruszyły. W Polsce powstaje najgłębszy taki odwiert na świecie
Czytaj więcej >

Finanse

Tak źle jeszcze nie było. Po 85 latach na rynku polskiej firmie grozi upadłość
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]