Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > KGHM i Tauron podpisały list intencyjny. W Polsce będzie energia atomowa
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 20.04.2022 13:24

KGHM i Tauron podpisały list intencyjny. W Polsce będzie energia atomowa

KGHM i Tauron list intencyjny
Biznes Info

KGHM i Tauron podpisały w środę list intencyjny dotyczący współpracy przy rozwoju w Polsce sieci małych reaktorów jądrowych SMR. Firmy chcą, aby energia atomowa była w Polsce obecna do 2030 r.

Podpisanie listu intencyjnego między KGHM i Tauron zaingurowało początek szczytu klimatycznego TOGETAIR 2022, który odbywa się w Warszawie w dniach 20 - 22 kwietnia. Prezesi Marcin Chludziński i Paweł Szczeszek oraz wiceprezesi Andrzej Kensbok i Patryk Demski podpisali na wirtualnej tablicy list intencyjny pomiędzy KGHM Polska Miedź S.A., a TAURON Polska Energia S.A.

Atom od Taurona i KGHM ma pomóc w konkurencyjności polskich firm

- Ta technologia i ta szansa, która teraz się rozpoczyna, współpracy z KGHM to ważny element naszej strategii, którą niebawem opublikujemy. Inwestujemy w tym zielonym zwrocie w wiatraki, odnawialne źródła energii, ale tylko SMR (Small Modular Reactors) są technologią niezależną od pogody. Mam nadzieję, że  wspólnie osiągniemy sukces dla dobra polskiej energetyki, polskiej gospodarki - mówił prezes Tauron Paweł Szczeszek.

Szczeszek podkreślał także, że SMR jest źródłem pogodowo niezależnym: - Dzisiaj odnawialne źródła energii są źródłami pogodowo zależnymi, SMR jest pogodowo niezależne, jest to miła odmiana w kierunku, w którym idziemy. -

Bezpieczeństwo energetyczne dla Polski

- Dążymy do stabilności jeśli chodzi o energię dla naszych klientów. Tej stabilności w tym momencie jeszcze nie mamy. Musimy też szukać rozwiązań, które nas uniezależnią od opłaty klimatycznej oraz zadbać o naszych klientów - mieszkańców Polski, by mieli tańszy prąd, a w Polsce żyło się lepiej - mówił dalej Paweł Szczeszek.

KGHM szykuje grunt pod budowę SMR

Prezes KGHM Marcin Chludziński powiedział, że pierwszym krokiem będzie uzyskanie pozytywnej oceny technicznej od Polskiej Agencji Atomistyki.

Ważnymi elementami będzie także rozszerzenie współpracy z Rumunią, która już wdraża technologię SMR na licencji amerykańskiej i rozbudowanie bazy szkoleniowej w Polsce, która umożliwi w przyszłości wyszkolenie odpowiednich kadr, które będą mogły pracować przy eksploatacji małych reaktorów jądrowych.

Pytany o lokalizację takiej bazy, Chludziński wskazał Dolny Śląsk, czyli region, w którym znajduje się centrala KGHM.