BiznesINFO.pl
Król Karol III, fot. ANDREW MILLIGAN/AFP/East News

East News

Karol III chce, aby zyski z królewskich farm wiatrowych trafiły do Brytyjczyków

22 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Karol III wyraził chęć, aby zyski z morskich farm wiatrowych na terenach należących do monarchii trafiły do społeczeństwa. W ten sposób monarcha chce wesprzeć osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej ze względu na wysokie ceny energii.

Na królewskich wodach znajdujących się na Morzu Irlandzkim mają powstawać farmy wiatrowe pod zarządem The Crown Estate, instytucji finansującej grant dla suwerena. Z zysków osiąganych przez firmę pochodzą pieniądze na utrzymanie rodziny królewskiej, m.in. jej posiadłości, personelu i wizyt krajowych oraz zagranicznych.

Na utrzymanie monarchii przeznaczane jest z reguły 15 proc. wypracowanych przez firmę zysków, reszta pieniędzy trafia dla budżetu państwa, nie zaś na konta monarchii, przypomina PAP.

W Wielkiej Brytanii drożeje energia

Podobnie jak w reszcie Europy do Wielkiej Brytanii również dotarły podwyżki cen energii. Posiadanie własnych złóż paliw kopalnych przez Zjednoczone Królestwo nie uchroniło wysp przed prawami rynku.

Brytyjczycy muszą więc mierzyć się z coraz większymi kosztami utrzymania i opłat za energię, co wywołuje liczne niepokoje społeczne. Karol III najprawdopodobniej uznał więc, że wypada odciążyć nieco poddanych, choćby symbolicznie.

Król Wielkiej Brytanii nie może jednak sam podjąć decyzji o przekazaniu nadwyżek na rzecz swoich obywateli. O tym, jak rozdysponowane będą zyski The Crown Estate decyduje bowiem premier, minister finansów i strażnik królewskiego skarbca. Wobec tego Karol III mógł jedynie wyrazić prośbę, aby zyski planowane z działalności farm wiatrowych trafiły do potrzebujących członków społeczeństwa brytyjskiego.

Tagi:

Wielka Brytania

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Farma fotowoltaiczna na wzgórzach.

Energetyka

Ministerstwo Klimatu rozdaje miliony na OZE dla wsi. Wystarczy złożyć wniosek

Czytaj więcej >
Przewrotny komentarz Donalda Tuska po meczu Polska - Arabia Saudyjska. Lider PO igra ze słowami

Energetyka

Platforma Obywatelska chce złożyć projekt ustawy. Chodzi o 5 proc. stawkę VAT na gaz

Czytaj więcej >

Energetyka

Eksperci radzą, jak zredukować zużycie prądu. Zaoszczędzić można nawet 200 zł w ciągu roku

Czytaj więcej >

Energetyka

Miliony dolarów dziennie. Ogromne straty Rosji

Czytaj więcej >

Energetyka

Ważny projekt trafił do Sejmu. Rząd chce ograniczyć wzrost cen dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen zainwestuje w Gdańsku dwa miliardy złotych. Powstaną kluczowe inwestycje

Czytaj więcej >