BiznesINFO.pl Energetyka Jastrzębska Spółka Węglowa ma problem z wydobyciem węgla. Przyczyną fatalne rozeznanie geologiczne
Domena publiczna

Jastrzębska Spółka Węglowa ma problem z wydobyciem węgla. Przyczyną fatalne rozeznanie geologiczne

2 września 2022
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Jastrzębska Spółka Węglowa ma trudności z wydobyciem węgla w kopalni Jastrzębie- Bzie. Kopalnia na razie nie ruszy i nie wesprze produkcji. Jednocześnie w tym roku spółka odnotowała rekordowe zyski.

Problem w kopalni Bzie-Dębina

JSW ma problem z kopalnią Bzie Dębina. Ściana na Bziu zgodnie z planem powinna ruszyć już w sierpniu, ale tak się nie stało.

Poprzednicy pozostawili nam fatalne rozeznanie geologiczne. Nie ma złoża, nie ma węgla . Musimy dokładniej przeanalizować dokumentację. Do końca roku powinno nam się udać uregulować te sprawy – powiedział w czasie konferencji wynikowej Tomasz Cudny, prezes JSW, pisze portal money.pl.

Wpływ na finanse JSW

W pierwszym półroczu kopalnie JSW wydobyły blisko 7,2 mln ton węgla (wobec ponad 6,8 mln ton przed rokiem), z czego niespełna 3,8 mln ton w pierwszym kwartale i 3,4 mln ton w drugim. Obecnie JSW dąży do prowadzenia eksploatacji na 27-28 frontach ścianowych, a w minionym okresie liczba czynnych ścian wydobywczych wynosiła średnio 24.

Trudności geologiczne w kopalni Jastrzębie Bzie wpływają również na finanse spółki, która zmuszona była do dokonania odpisu związanego z wartością tych aktywów

Mimo spadku wydobycia w pierwszym półroczu grupa JSW osiągnęła rekordowe zyski. Przychody ze sprzedaży w drugim kwartale 2022 r. były wyższe o ponad 21 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału tego roku i osiągnęły 5,97 mld zł. W całym pierwszym półroczu przychody wyniosły 10,9 mld zł, co oznacza wzrost wobec pierwszego półrocza 2021 r. o 161 proc. Przyczyniły się do tego przede wszystkim rosnące ceny węgla koksowego i koksu.

Kopalnia Jastrzębie-Bzie została otwarta w 2021 roku. Jest największą inwestycją w polskim górnictwie od ponad 20 lat. Pierwsza ściana w kopalni została uruchomiona w marcu 2022 roku. Szacowane zasoby węgla sięgają 180 mln ton .

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie