Jak napisać podanie o przyjęcie do pracy krok po kroku?
pixabay.com
Autor Agata Andrzejczak - 1 Lutego 2021

Jak napisać podanie o przyjęcie do pracy krok po kroku?

Standardowym krokiem podczas zgłoszenia swojej kandydatury do wzięcia udziału w rekrutacji prowadzonej przez daną firmę jest wysłanie CV oraz listu motywacyjnego, czasem wymagane jest także portfolio. W przypadku gdy nasz upatrzony pracodawca nie prowadzi aktualnie rekrutacji, możemy spróbować napisać podanie o przyjęcie do pracy.

Po co pisać podanie o przyjęcie do pracy?

Podanie o przyjęcie do pracy sygnalizuje danemu pracodawcy o chęci podjęcia zatrudnienia w jego firmie. Można określić ten dokument jako wyraz ambicji i inicjatywy osoby kandydującej. Nie powinno przekraczać trzech czwartych powierzchni kartki A4. Samo podanie jest jednak niewystarczające, aby aplikować na dane stanowisko, jest wyrazem chęci pracy w danym miejscu. Do podania o przyjęcie do pracy należy więc dołączyć CV oraz list motywacyjny, które uzupełnią pełen obraz kandydata.


Kiedy warto napisać podanie o przyjęcie do pracy?


Nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest CV czy list motywacyjny, ponieważ to powszechnie używane dokumenty podczas poszukiwania pracy. Podanie o przyjęcie do pracy to z kolei pismo, które warto napisać, gdy:

  • kandydat chce dobrze się zaprezentować i wyróżnić na tle innych chętnych,
  • kandydat stara się o stanowisko, które cieszy się wyjątkową popularnością,
  • kandydat wyraża chęć pracy w danej firmie, jednak nie prowadzi ona aktualnie żadnej rekrutacji,
  • kandydat odbył w danej firmie staż i chciałby ponownie nawiązać współpracę z daną firmą już jako pracownik.

Co powinno zawierać podanie o przyjęcie do pracy?


Podczas pisania podania o przyjęcie o pracę należy pamiętać, że jest to pismo oficjalne i należy zachować wszelkie wymogi formalne dotyczące takich dokumentów. W prawym górnym rogu należy umieścić datę i nazwę miejscowości, a nieco niżej po lewej stronie – imię i nazwisko oraz adres składającego podanie. Po prawej stronie poniżej danych kandydata należy umieścić nazwę i adres firmy, do której aplikujemy. Nagłówek dokumentu powinien informować, czego dotyczy pismo, dlatego najlepiej będzie napisać po prostu tytuł “Podanie o pracę”. Jeżeli znamy strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa, to warto zaadresować podanie bezpośrednio do działu kadr.

W treści podania o przyjęcie do pracy należy uwzględnić stanowisko, o jakie się ubiegamy, dotychczasowe doświadczenie kandydata, przebytą edukację, a także informacje o umiejętnościach, które potwierdzają, że aplikujący spełnia wymogi niezbędne do zajęcia konkretnej posady. Należy jednak pamiętać, że podanie o przyjęcie do pracy to nie CV, dlatego tutaj należy formułować argumenty, które sprawią, że pracodawca rozpatrzy daną kandydaturę, a nie wyliczać wszystkie miejsca pracy aplikującego.

Podanie można zakończyć prośbą o możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w praktyce na rozmowie kwalifikacyjnej. Na końcu umieszcza się zwrot grzecznościowy, na przykład "Z wyrazami szacunku” lub “Z poważaniem”. Jeżeli pismo zostanie dostarczone osobiście lub pocztą, w dolnym prawym rogu podania warto, aby kandydat podpisał się ręcznie. Dolna część dokumentu to także dobre miejsce do umieszczenia informacji o dołączonych załącznikach – CV czy liście motywacyjnym.


Najczęstsze błędy popełniane w podaniu o przyjęcie do pracy

Przy redagowaniu podania o przyjęcie do pracy należy pamiętać o korzystaniu z zasad poprawnej polszczyzny – warto poświęcić czas na sprawdzenie, czy nie wkradły się tam żadne błędy ortograficzne, stylistyczne czy interpunkcyjne. Podanie powinno być także estetyczne, a treść podania powinna być przejrzysta i zrozumiała dla czytelnika. Należy pamiętać, że styl pisania to jedyny sposób na przekazanie pracodawcy, z jakim kandydatem ma do czynienia – chaotyczna treść z pewnością nie pomoże w zdobyciu wymarzonej pracy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News