pieniądze-w-kieszeni-pxhere
pxhere
Autor Kasper Starużyk - 15 Lutego 2020

Twój portfel opustoszeje na zwykłych zakupach. Inflacja rekordowo wysoka, tak źle nie było od 9 lat

Inflacja nie była tak wysoka od 9 lat, wynika z danych opublikowanych przez GUS. W styczniu wyniosła ona 4,4 proc. w skali roku. Ostatni raz tak wielkie wzrosty cen były w 2011 roku. Oznacza to znaczne podwyżki cen w sklepach.

Dane dotyczące inflacji mogą przerazić. Wielu Polaków na pewno odczuło znaczny wzrost cen od początku roku, teraz ma to potwierdzenie w liczbach. Wzrost cen usług i towarów względem grudnia 2019 roku wyniósł 100,9%, informuje także GUS.

Możesz nie dostać się do swojego konta. Problemy w dwóch wielkich bankachMożesz nie dostać się do swojego konta. Problemy w dwóch wielkich bankachCzytaj dalej

Inflacja pożera pieniądze Polaków

Inflacja w Polsce zanotowała niemal rekorodwy wynik. Takich wzrostów cen nie było od ponad dekady, co czuć na portfelach. Ostatnio taki poziom inflacji wystąpił w roku 2011.

W skali rok do roku inflacja osiągnęła więc poziom 4,4%. W stosunku do grudnia zaś mamy do czynienia ze wzrostem cen towarów i usług niemal o 1%.

Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Czytaj dalej

Żywność, napoje i papierosy "ofiarami" inflacji

W styczniu 2020 r. za żywność, napoje i wyroby tytoniowe płaciliśmy średnio o 6,7% więcej. Tutaj także mamy większy wzrost w stosunku do grudnia 2019 r., bo o 1,7% - informuje Główny Urząd Statystyczny. Na dokładniejsze dane będziemy musieli jednak trochę poczekać, bo publikacja GUS-u będzie miała miejsce 2 marca.

W przypadku alkoholu i papierosów znaczny wpływ na ich wzrost cen miało też nałożenie przez rząd wyższej akcyzy, która wzrosła o 10% - pisze Super Express.

Także mieszkania dużo droższe

Od nowego roku wielu z nas odczuło także spory wzrost kosztów utrzymania mieszkań. Kosztowało nas to szacunkowo o 2,3% więcej niż w grudniu. Jakby porównać sytuację do stycznia 2019 roku, to za użytkowanie mieszkania musimy płacić o 4,9% więcej. Wpływ na zwiększenie kosztów utrzymania mieszkań miał też spory wzrost kosztów zużycia energii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Fiskus zrobił podatnikom ""prezent"". Nie wiemy czy się śmiać czy płakać "
  2. Pilna decyzja GIF. Z aptek zniknął ważny lek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Tysiące seniorów mogą stracić trzynastą emeryturę. Zadecyduje jeden szczegół, o którym mało kto wie
Już wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złJuż wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News