BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Twój portfel opustoszeje na zwykłych zakupach. Inflacja rekordowo wysoka, tak źle nie było od 9 lat

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Dane dotyczące inflacji mogą przerazić. Wielu Polaków na pewno odczuło znaczny wzrost cen od początku roku, teraz ma to potwierdzenie w liczbach. Wzrost cen usług i towarów względem grudnia 2019 roku wyniósł 100,9%, informuje także GUS. 

Inflacja pożera pieniądze Polaków 

Inflacja w Polsce zanotowała niemal rekorodwy wynik. Takich wzrostów cen nie było od ponad dekady, co czuć na portfelach. Ostatnio taki poziom inflacji wystąpił w roku 2011.

W skali rok do roku inflacja osiągnęła więc poziom 4,4%. W stosunku do grudnia zaś mamy do czynienia ze wzrostem cen towarów i usług niemal o 1%. 

Żywność, napoje i papierosy "ofiarami" inflacji 

W styczniu 2020 r. za żywność, napoje i wyroby tytoniowe płaciliśmy średnio o 6,7% więcej. Tutaj także mamy większy wzrost w stosunku do grudnia 2019 r., bo o 1,7% - informuje Główny Urząd Statystyczny. Na dokładniejsze dane będziemy musieli jednak trochę poczekać, bo publikacja GUS-u będzie miała miejsce 2 marca. 

W przypadku alkoholu i papierosów znaczny wpływ na ich wzrost cen miało też nałożenie przez rząd wyższej akcyzy, która wzrosła o 10% - pisze Super Express. 

Także mieszkania dużo droższe 

Od nowego roku wielu z nas odczuło także spory wzrost kosztów utrzymania mieszkań. Kosztowało nas to szacunkowo o 2,3% więcej niż w grudniu. Jakby porównać sytuację do stycznia 2019 roku, to za użytkowanie mieszkania musimy płacić o 4,9% więcej. Wpływ na zwiększenie kosztów utrzymania mieszkań miał też spory wzrost kosztów zużycia energii.

Tagi:

GUS

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowe 300 zł do emerytury. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta
Czytaj więcej >

Finanse

Sejm zdecydował w sprawie 14. emerytury. Niektórzy mogą nie być zadowoleni
Czytaj więcej >

Finanse

Waloryzacja 800 plus. Jest zapowiedź terminu głosowania
Czytaj więcej >

Finanse

Nietypowy sposób na inwestycję. Może przynieść spore pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Oszustwo w dużym banku. Klienci stracili co najmniej 1,5 mln złotych
Czytaj więcej >

Finanse

W ten weekend utrudnienia w kilku bankach. Wiele usług będzie niedostępnych
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]