BiznesINFO.pl Finanse Ile zarabia sołtys? Ujawniamy stawki na wsiach
biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki

Ile zarabia sołtys? Ujawniamy stawki na wsiach

27 marca 2021
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zarabia sołtys

  • Kto wybiera sołtysa

  • Co robi sołtys

Ile zarabia sołtys?

To, ile zarabia sołtys, uzależnione jest od kilku czynników, choć stawki są raczej do siebie podobne. Mimo że w Polsce działa ponad 40 tysięcy sołectw będących jednostkami pomocniczymi gminy, mało kto zastanawia się, jak wysokie może być wynagrodzenie sołtysa.

Warto wiedzieć, że dieta sołtysa ustalana jest przez Radę Gminy i jest sumą dwóch mniejszych kwot: comiesięcznej diety oraz prowizji od zebranego podatku. Ta kwota nie jest jednolita i zwykle wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, mimo że w rządzie pojawiały się już dyskusje o tym, by ustalić stałą kwotę wynagrodzenia dla sołtysa dla każdej gminy w Polsce, podaje portal zadluzenia.com. Mimo to do tej pory nie zapadła żadna wiążąca decyzja.

Na tę chwilę średnia dieta sołtysa w ynosi od 200 do 300 zł, okazuje się jednak, że nie każdy sołtys może liczyć na jakiekolwiek pieniądze . Z danych portalu wynika, że dietę otrzymuje 9 na 10 sołtysów.

Z portalu Wieści Rolnicze wynika, że np. w gminie Mielnik (powiat siemiatycki, woj. podlaskie) zryczałtowana miesięczna dieta sołtysa wynosi 120 zł.

- Dieta stanowi rekompensatę czasu poświęconego na udział w sesjach rady gminy, naradach z wójtem oraz rekompensatę kosztów innych czynności związanych z wykonywaniem funkcji sołtysa. Podstawę wypłaty diety stanowi lista obecności na sesji oraz naradach z wójtem - wyjaśniła Iwona Paździora-Patkowska z Urzędu Gminy Mielnik.

Co robi sołtys?

Gospodarz sołectwa wybierany jest co 4 lata. Jego obowiązkiem jest, najogólniej mówiąc, reprezentowanie interesów sołectwa w gminie i powiecie.

Rada Gminy może wyznaczyć sołtysa do zbierania od mieszkańców podatku od nieruchomości, leśnego, rolnego i łącznego zobowiązania pieniężnego w danym sołectwie. Za wykonanie takiego zadania sołtysowi należy się prowizja za inkaso podatków, która jest określona w uchwale Rady Gminy i wcale nie wynosi wiele. To zwykle 2-3 proc. od całej zebranej kwoty. Ważne jest też, że z tytułu wynagrodzenia sołtys musi rozliczać się z fiskusem.

Taki obowiązek nie jest jednak regułą. W wielu gminach zrezygnowano z tego typu praktyk, ponieważ w wielu przypadkach mieszkańcy wsi sprzeciwiali się dodatkowemu zarobkowi gospodarza sołectwa.

Ważnym zadaniem sołtysa jest też pośredniczenie pomiędzy wioską a gminą czy powiatem. Jeśli pojawia się jakiś problem, mieszkańcy gminy w pierwszej kolejności przychodzą właśnie do sołtysa . Do tego typu problemów należą najczęściej: wykaszanie poboczy, naprawa studzienek, czy odrestaurowanie budynków wspólnej użyteczności, jak np. świetlica , dowiadujemy się z portalu Wiadomości Rolnicze.

Zadaniem sołtysa jest przekazanie wszystkich tych uwag wyżej - do samorządu. Działa to także w drugą stronę. Burmistrz lub starosta może poprosić sołtysa o przekazanie jakiejś informacji mieszkańcom gminy, np. organizując spotkanie lub rozwieszając plakaty informacyjne .

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie