BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Reuters: Naukowcy opracowali antywirusową powłokę, która ma zapewnić ochronę przez 90 dni. W tym przed COVID-19

29 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Hongkong: naukowcy stworzyli antywirusową powłokę polimerową, która może chronić przed koronawirusem nawet przez 90 dni - informuje Reuters.

Hongkong: projekt chroniący przed wirusami powstawał 10 lat

Badacze z Hongkongu opracowali środek MAP-1, którym można spryskiwać powierzchnie w miejscach publicznych, np. klamki, przyciski w windach i poręcze. Po użyciu środka na powierzchni tworzy się powłoka ochronna. Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Techniki w Hongkongu poinformowali, że na opracowanie tego środka potrzeba było 10 lat.

Jak działa wynalazek naukowców z Hongkongu? Po użyciu rozpyleniu środka powstaje powłoka, która zawiera miliony nanokapsułek z substancjami dezynfekującymi, które skutecznie eliminują bakterie, wirusy i grzyby i to długo po wyschnięciu warstwy.

Wynalazek z Hongkongu bezpieczny dla ludzi

W odróżnieniu do najczęściej wykorzystywanych środków dezynfekujących, powłoka MAP-1 dodatkowo polepsza działanie polimerów, które uwalniają substancje odkażające przy kontakcie ciałem człowieka - twierdzą badacze z Hongkongu.

Co ważne, naukowcy z Hongkongu zapewniają, że powłoka jest bezpieczna dla skóry i środowiska. Agencja Reutera informuje, że produkt przeszedł już testy kliniczne i został dopuszczony do użytku. W sklepach ma pojawić się w przyszłym miesiącu.

Hongkong dezynfekowany nowym środkiem

Agencja informuje też, że Hongkong już wykorzystuje ten wynalazek - środek został rozpylony w jednej z biedniejszych dzielnic miasta. Mieszkańcy budynków, gdzie zastosowano rozwiązanie, są zadowoleni i czują się bezpieczniej. Ale to nie wszystko - badacze poinformowali, że środek jest również stosowany w centrach handlowych, ośrodkach sportowych i szkołach w Hongkongu. Produkt ma być rozpowszechniany także do użycia domowego, w mniejszych opakowaniach.

Do tej pory w Hongkongu potwierdzono ponad 1000 przypadków zakażeń koronawirusem. Z powodu choroby COVID-19 zmarły 4 osoby. W niedzielę nie wykryto ani jednego przypadku zakażenia.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >