biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Technologie > Groźne oprogramowanie w Polsce. Można stracić duże pieniądze
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 19.05.2024 14:55

Groźne oprogramowanie w Polsce. Można stracić duże pieniądze

programowanie
Fot. Pexels/Pixabay

Trojan Grandoreiro wraca i atakuje polskie konta bankowe. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić oszczędności. Złośliwe oprogramowanie, które już wcześniej spowodowało ogromne straty finansowe na całym świecie, teraz ponownie zagraża użytkownikom, tym razem również w Polsce. Jak działa ten niebezpieczny trojan i jak można się przed nim zabezpieczyć?

Powrót groźnego trojana

Trojan Grandoreiro, znany z kradzieży pieniędzy, ponownie zagraża użytkownikom w Polsce. W styczniu 2024 roku, w wyniku międzynarodowej operacji z udziałem funkcjonariuszy z Brazylii, Hiszpanii, Interpolu oraz ekspertów z ESET i Caixa Bank, udało się zatrzymać kilka osób powiązanych z tym złośliwym oprogramowaniem. 

Działał on głównie w krajach hiszpańskojęzycznych, kradnąc około 120 milionów dolarów. Teraz wraca ze zdwojoną siłą i stanowi zagrożenie również dla użytkowników w Polsce.

Masowy wyciek danych polskich pacjentów. Chodzi m.in. o numery PESEL Dzwoni nieznajomy numer? Na to musisz uważać

Grandoreiro w natarciu

Według raportów grupy X-Force z IBM, Grandoreiro powrócił w marcu 2024 roku, tym razem w formie MaaS (Malware-as-a-Service). Oznacza to, że złośliwe oprogramowanie zostało udostępnione innym cyberprzestępcom, co przyczyniło się do jego szybkiego rozprzestrzenienia na całym świecie, w tym także w Polsce. 

Eksperci podkreślają, że trojan przeszedł znaczące usprawnienia i wyposażono go w dodatkowe, bardzo niebezpieczne funkcje, które ułatwiają kradzież pieniędzy.

ZOBACZ TAKŻE: Duży bank pilnie ostrzega klientów. Można stracić wszystkie pieniądze

Nowe metody ataku

Grandoreiro rozprzestrzenia się głównie za pomocą kampanii phishingowych, w których cyberprzestępcy podszywają się pod instytucje rządowe oraz firmy energetyczne. Wiadomości są pisane w języku ojczystym ofiar, co zwiększa ich skuteczność. W e-mailach znajduje się załącznik w formacie PDF, po którego otwarciu pobierany jest plik ZIP o rozmiarze około 100 MB zawierający szkodliwe oprogramowanie

Grandoreiro potrafi również wyłączyć zabezpieczenia w programie Microsoft Outlook i rozesłać zainfekowane wiadomości do kolejnych osób. Jego ślady wykryto w Polsce, Czechach, Rosji i Holandii.

Powiązane
Stragany
Od Zakopanego, aż po Bałtyk. Nowy hit opanowuje wakacyjne stragany. Wszyscy chcą go teraz mieć
Karol Nawrocki
Nawrocki odsłania karty. Padły nazwiska składu Kancelarii Prezydenta. Polacy mogą się zdziwić
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: