BiznesINFO.pl
Ile dzieci skorzystało z półkolonii oferowanych podczas tegorocznych ferii zimowych?

eastnews/Arkadiusz Ziolek

Półmetek ferii za nami. Wiemy ile dzieci skorzystało z półkolonii

11 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Za nami półmetek ferii zimowych, które w tym roku w związku z pandemią odbywają się w diametralnie innej formie niż dotychczas. Dla niektórych uczniów pojawiła się jednak opcja namiastki zimowego wypoczynku, czyli półkolonii organizowanych w szkołach i p

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Tegoroczne ferie odbywają się w skumulowanym terminie 4-17 stycznia,

  • Część dzieci może skorzystać z półkolonii,

  • Ilu uczniów jak dotąd z tej opcji skorzystało.

Ferie zimowe na półmetku

Mija półmetek ferii zimowych, które w tym roku odbywają się w szczególnej formie. Przyzwyczailiśmy się do tego, że zimowy wypoczynek organizowany jest w różnym terminie dla poszczególnych województw. Tymczasem jeszcze w listopadzie premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że tym razem będą obowiązywały dla wszystkich regionów w identycznym terminie (4-17 stycznia) i że w związku z pandemią koronawirusa najlepiej spędzić je w domu.

Dla niektórych dzieci jak niedawno informowaliśmy pojawiła się jednak opcja namiastki zimowego wypoczynku. Chodzi o uczniów z klas I-IV szkoły podstawowej, a także uczniów klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej dla których jak informowało w komunikacie Ministerstwo Edukacji Narodowej „będzie możliwość zorganizowania półkolonii w szkołach i placówkach oświatowych”.

Zorganizowanie takiej formy wypoczynku jak podkreślał resort było odpowiedzią na prośby rodziców i organizatorów półkolonii, którym zdecydowano się dać możliwość organizacji opieki dla najmłodszych dzieci w ścisłym reżimie sanitarnym.

- Zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów – informowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Możliwość organizacji zajęć nadano szkołom i placówkom oświatowym, organom prowadzącym, a także organizacjom, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie,  jak np. organizacje pozarządowe.  Organizację półkolonii należało zgłosić do bazy prowadzonej przez resort edukacji.

Ile dzieci skorzystało z półkolonii?

Zwróciliśmy się do Ministerstwa Edukacji Narodowej z pytaniem, o to ile dzieci na półmetku ferii skorzystało z półkolonii.

- W systemie -Baza wypoczynku - na dzień 11 stycznia 2021 r., kuratorzy oświaty zatwierdzili 2 201 zgłoszeń wypoczynku organizowanego w formie półkolonii. Obecnie w wypoczynku uczestniczy 66,771 dzieci – mówi w rozmowie z BiznesInfo Justyna Sedlak z biura prasowego MEN.

- W systemie widzę również  650 zgłoszeń oczekujących na zatwierdzenie – dodaje Sedlak.

Przypomnijmy, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa półkolonii resort edukacji narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotował szczegółowe wytyczne sanitarne, które zostały podzielone na obszary takie jak: zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom podczas pobytu na półkolonii, zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu półkolonii, procedury zapobiegawcze - objawy infekcji dróg oddechowych uczestnika półkolonii, kierownika, wychowawcy lub innej osoby, z którą zawarto umowę o pracę, umowę cywilno-prawną lub umowę wolontariacką dotyczącą wykonywania zadań podczas półkolonii, a także procedury postępowania w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem osoby z zewnątrz.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >