Ile dzieci skorzystało z półkolonii oferowanych podczas tegorocznych ferii zimowych?
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 11 Stycznia 2021

Półmetek ferii za nami. Wiemy ile dzieci skorzystało z półkolonii

Za nami półmetek ferii zimowych, które w tym roku w związku z pandemią odbywają się w diametralnie innej formie niż dotychczas. Dla niektórych uczniów pojawiła się jednak opcja namiastki zimowego wypoczynku, czyli półkolonii organizowanych w szkołach i placówkach oświatowych. Zapytaliśmy resort edukacji o to, ile dzieci z takiej oferty skorzystało.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Tegoroczne ferie odbywają się w skumulowanym terminie 4-17 stycznia,
  • Część dzieci może skorzystać z półkolonii,
  • Ilu uczniów jak dotąd z tej opcji skorzystało.

Ferie zimowe na półmetku

Mija półmetek ferii zimowych, które w tym roku odbywają się w szczególnej formie. Przyzwyczailiśmy się do tego, że zimowy wypoczynek organizowany jest w różnym terminie dla poszczególnych województw. Tymczasem jeszcze w listopadzie premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że tym razem będą obowiązywały dla wszystkich regionów w identycznym terminie (4-17 stycznia) i że w związku z pandemią koronawirusa najlepiej spędzić je w domu.

Dla niektórych dzieci jak niedawno informowaliśmy pojawiła się jednak opcja namiastki zimowego wypoczynku. Chodzi o uczniów z klas I-IV szkoły podstawowej, a także uczniów klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej dla których jak informowało w komunikacie Ministerstwo Edukacji Narodowej „będzie możliwość zorganizowania półkolonii w szkołach i placówkach oświatowych”.

Zorganizowanie takiej formy wypoczynku jak podkreślał resort było odpowiedzią na prośby rodziców i organizatorów półkolonii, którym zdecydowano się dać możliwość organizacji opieki dla najmłodszych dzieci w ścisłym reżimie sanitarnym.

- Zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów – informowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Na rynku fuzji i przejęć doszło do przewrotu. Winny przede wszystkim jeden czynnikNa rynku fuzji i przejęć doszło do przewrotu. Winny przede wszystkim jeden czynnikCzytaj dalej

Możliwość organizacji zajęć nadano szkołom i placówkom oświatowym, organom prowadzącym, a także organizacjom, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, jak np. organizacje pozarządowe. Organizację półkolonii należało zgłosić do bazy prowadzonej przez resort edukacji.

Ile dzieci skorzystało z półkolonii?

Zwróciliśmy się do Ministerstwa Edukacji Narodowej z pytaniem, o to ile dzieci na półmetku ferii skorzystało z półkolonii.

- W systemie -Baza wypoczynku - na dzień 11 stycznia 2021 r., kuratorzy oświaty zatwierdzili 2 201 zgłoszeń wypoczynku organizowanego w formie półkolonii. Obecnie w wypoczynku uczestniczy 66,771 dzieci – mówi w rozmowie z BiznesInfo Justyna Sedlak z biura prasowego MEN.

- W systemie widzę również 650 zgłoszeń oczekujących na zatwierdzenie – dodaje Sedlak.

Przypomnijmy, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa półkolonii resort edukacji narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotował szczegółowe wytyczne sanitarne, które zostały podzielone na obszary takie jak: zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom podczas pobytu na półkolonii, zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu półkolonii, procedury zapobiegawcze - objawy infekcji dróg oddechowych uczestnika półkolonii, kierownika, wychowawcy lub innej osoby, z którą zawarto umowę o pracę, umowę cywilno-prawną lub umowę wolontariacką dotyczącą wykonywania zadań podczas półkolonii, a także procedury postępowania w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem osoby z zewnątrz.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Od 2021 roku obowiązkowa opłata jest jeszcze wyższa. Jednak jeśli zapłacisz w styczniu, otrzymasz zniżkę
  2. Mandat dostaniesz teraz nawet za najbardziej absurdalne wykroczenia. Wiadomo już co grozi kierowcom
  3. Już niedługo palacze mogą przeżyć ogromne zaskoczenie. Resort chce zrobić z palenia produkt eksluzywny

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News