Dla niektórych dzieci szykują się w miarę normalne ferie
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 8 Grudnia 2020

Jednak jest szansa na prawie normalne ferie dla dzieci. Będą mogły skorzystać z jednej formy wypoczynku

Jak wiadomo tegoroczne ferie zimowe odbędą się w jednym terminie dla wszystkich województw i rządzący zalecają dzieciom i rodzicom pozostanie w tym okresie w domu. Dla niektórych pociech jest jednak szansa na pewnego rodzaju namiastkę zimowego wypoczynku. Szczegóły podał resort edukacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Kto będzie mógł skorzystać z wypoczynku
 • Kto będzie mógł zorganizować wypoczynek
 • Co zawierają wytyczne resortu edukacji

Dla kogo prawie normalne ferie?

Jak już niejednokrotnie pisaliśmy z powodu pandemii przyszło nam w tym roku spędzić zupełnie inaczej niż zwykle Wielkanoc, a niedawno Wszystkich Świętych. Za chwilę pod znakiem obostrzeń będziemy obchodzić Święta Bożego Narodzenia, a kilka dni później Sylwestra (kilka dni temu głos w tej sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki).

Każdy rodzic i dziecko po prostu musi widzieć. Minister ujawnił plany na powrót do szkołyKażdy rodzic i dziecko po prostu musi widzieć. Minister ujawnił plany na powrót do szkołyCzytaj dalej

Wcześniej niż zwykle, bo w zasadzie tuż po Sylwestrze, a przed świętem Trzech Króli rozpoczną się ferie zimowe. W tym roku w związku z koronawirusem będą one obowiązywały w tym samym terminie (4-17 stycznia) dla wszystkich województw. Rząd zaleca jednak, by w tym okresie nigdzie nie wyjeżdżać, tylko pozostać w domu.

Okazuje się jednak, że część dzieci będzie mogła liczyć chociaż na namiastkę zimowego wypoczynku. Chodzi o "uczniów z klas I-IV szkoły podstawowej, a także uczniów klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej dla których jak informuje w komunikacie Ministerstwo Edukacji Narodowej, będzie możliwość zorganizowania półkolonii w szkołach i placówkach oświatowych. Resort podkreśla, że jest to odpowiedź na prośby rodziców i organizatorów półkolonii, którym „dajemy możliwość, aby w ścisłym reżimie sanitarnym zorganizować opiekę dla najmłodszych dzieci”.

- Zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów – informuje w komunikacie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Rząd będzie weryfikował szczepienie na koronawirusa. Każdy dostanie specjalny kodRząd będzie weryfikował szczepienie na koronawirusa. Każdy dostanie specjalny kodCzytaj dalej

Zajęcia jak podaje resort będą mogły zorganizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe. Wypoczynek taki jak zaznacza ministerstwo musi być zgłoszony do bazy prowadzonej przez MEN wypoczynek.men.gov.pl.

Jednocześnie resort rekomenduje, aby uczniowie pozostawali w okresie ferii w pobliżu swoich rodzinnych miejscowości.

- Chodzi o to, aby nie powodować zwiększonej mobilności i tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zdrowie i bezpieczeństwo uczniów oraz ich rodzin jest obecnie najważniejsze – czytamy w komunikacie ministerstwa.

ZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Rydzyk już się nie wywinie. Jest deklaracja Sekielskiego
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

MEN publikuje wytyczne

W celu zwiększenia bezpieczeństwa półkolonii resort edukacji narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotował szczegółowe wytyczne sanitarne, których celem jest wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń zmniejszających ryzyko zakażenia dzieci uczestniczących w półkoloniach. Jak wynika jednak z pisma uwaga zwrócona jest także na minimalizowanie ryzyka zakażenia przez wprowadzenie zrozumiałego regulaminu dla uczestników półkolonii oraz ich rodziców/prawnych opiekunów, ograniczenie liczby kontaktów na terenie szkoły lub placówki w ramach zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem; kompleksowe działanie dostosowane do zaawansowania stanu epidemicznego.

W wytycznych opisano m.in. obowiązki rodziców/opiekunów prawnych uczestników półkolonii, warunki pobytu (w tym maksymalna liczebność grupy do 12 osób), założenia organizacyjne półkolonii, a także kwestie związane z wyżywieniem, higieną, transportem uczestników, realizacją programu czy kadrą półkolonii.

Czternastej emerytury nie będzie? Minister poleciła co innego, projektu na razie nie maCzternastej emerytury nie będzie? Minister poleciła co innego, projektu na razie nie maCzytaj dalej

Wytyczne dla organizatorów półkolonii zostały podzielone w sumie na cztery obszary: zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom podczas pobytu na półkolonii, zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu półkolonii, procedury zapobiegawcze - objawy infekcji dróg oddechowych uczestnika półkolonii, kierownika, wychowawcy lub innej osoby, z którą zawarto umowę o pracę, umowę cywilno-prawną lub umowę wolontariacką dotyczącą wykonywania zadań podczas półkolonii, a także procedury postępowania w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem osoby z zewnątrz.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. O 17 znów zablokują ulice Warszawy. Protest, jakiego jeszcze nie było
 2. Kiedy dzieci wrócą do szkół? Minister Zdrowia podał możliwy termin
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Nie żyje uwielbiana dziennikarka. Do końca walczyła z ciężką chorobą
 7. Floyd Mayweather wraca na ring. Nie do wiary, z kim się zmierzy
Stało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęStało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News