BiznesINFO.pl
Dla niektórych dzieci szykują się w miarę normalne ferie

eastnews/Arkadiusz Ziolek

Jednak jest szansa na prawie normalne ferie dla dzieci. Będą mogły skorzystać z jednej formy wypoczynku

8 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Jak wiadomo tegoroczne ferie zimowe odbędą się w jednym terminie dla wszystkich województw i rządzący zalecają dzieciom i rodzicom pozostanie w tym okresie w domu. Dla niektórych pociech jest jednak szansa na pewnego rodzaju namiastkę zimowego wypoczynku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto będzie mógł skorzystać z wypoczynku

  • Kto będzie mógł zorganizować wypoczynek

  • Co zawierają wytyczne resortu edukacji

Dla kogo prawie normalne ferie?

Jak już niejednokrotnie pisaliśmy z powodu pandemii przyszło nam w tym roku spędzić zupełnie inaczej niż zwykle Wielkanoc, a niedawno Wszystkich Świętych. Za chwilę pod znakiem obostrzeń będziemy obchodzić Święta Bożego Narodzenia, a kilka dni później Sylwestra (kilka dni temu głos w tej sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki).

Wcześniej niż zwykle, bo w zasadzie tuż po Sylwestrze, a przed świętem Trzech Króli rozpoczną się ferie zimowe. W tym roku w związku z koronawirusem będą one obowiązywały w tym samym terminie (4-17 stycznia) dla wszystkich województw. Rząd zaleca jednak, by w tym okresie nigdzie nie wyjeżdżać, tylko pozostać w domu.

Okazuje się jednak, że część dzieci będzie mogła liczyć chociaż na namiastkę zimowego wypoczynku. Chodzi o "uczniów z klas I-IV szkoły podstawowej, a także uczniów klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej dla których jak informuje w komunikacie Ministerstwo Edukacji Narodowej, będzie możliwość zorganizowania półkolonii w szkołach i placówkach oświatowych. Resort podkreśla, że jest to odpowiedź na  prośby rodziców i organizatorów półkolonii, którym „dajemy możliwość, aby w ścisłym reżimie sanitarnym zorganizować opiekę dla najmłodszych dzieci”.

- Zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów – informuje w komunikacie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zajęcia jak podaje resort będą mogły zorganizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe. Wypoczynek taki jak zaznacza ministerstwo musi być zgłoszony do bazy prowadzonej przez MEN wypoczynek.men.gov.pl.

Jednocześnie resort rekomenduje, aby uczniowie pozostawali w okresie ferii w pobliżu swoich rodzinnych miejscowości.

- Chodzi o to, aby nie powodować zwiększonej mobilności i tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zdrowie i bezpieczeństwo uczniów oraz ich rodzin jest obecnie najważniejsze – czytamy w komunikacie ministerstwa.

MEN publikuje wytyczne

W celu zwiększenia bezpieczeństwa półkolonii resort edukacji narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotował szczegółowe wytyczne sanitarne, których celem jest wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń zmniejszających ryzyko zakażenia dzieci uczestniczących w półkoloniach. Jak wynika jednak z pisma uwaga zwrócona jest także na minimalizowanie ryzyka zakażenia przez wprowadzenie zrozumiałego regulaminu dla uczestników półkolonii oraz ich rodziców/prawnych opiekunów, ograniczenie liczby kontaktów na terenie szkoły lub placówki w ramach zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem; kompleksowe działanie dostosowane do zaawansowania stanu epidemicznego.

W wytycznych opisano m.in. obowiązki rodziców/opiekunów prawnych uczestników półkolonii, warunki pobytu (w tym maksymalna liczebność grupy do 12 osób), założenia organizacyjne półkolonii, a także kwestie związane z wyżywieniem, higieną, transportem uczestników, realizacją programu czy kadrą półkolonii.

Wytyczne dla organizatorów półkolonii zostały podzielone w sumie na cztery obszary: zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom podczas pobytu na półkolonii, zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu półkolonii, procedury zapobiegawcze - objawy infekcji dróg oddechowych uczestnika półkolonii, kierownika, wychowawcy lub innej osoby, z którą zawarto umowę o pracę, umowę cywilno-prawną lub umowę wolontariacką dotyczącą wykonywania zadań podczas półkolonii, a także procedury postępowania w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem osoby z zewnątrz.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >