Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Emerytury 2021 mają wypłacać z rekordowym wskaźnikiem. Seniorów czeka potężna waloryzacja
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 21.01.2021 01:00

Emerytury 2021 mają wypłacać z rekordowym wskaźnikiem. Seniorów czeka potężna waloryzacja

Emerytury 2021 waloryzacja rekordowa
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądała debata sejmowa nad waloryzacją świadczeń

  • Ile wyniesie tegoroczna podwyżka emerytur

  • Czy waloryzacja może ulec zmianie

Emerytury zrewolucjonizowane?

Emerytury polskich seniorów od lat budzą ogromne zainteresowanie społeczeństwa, głównie za sprawą, że pomimo waloryzacji stawki świadczeń wciąż można przyrównać do głodowych. Przypomnijmy, że w 2020 r. minimalna emerytura wynosiła 1200 zł brutto, a to daje niewiele ponad 1000 zł na rękę. Od marca tego roku świadczenia zostaną zwaloryzowane, ale o ile?

Waloryzacja świadczeń bardzo często uzależniona jest od wskaźnika inflacji, który w Polsce przekracza magiczne 3,5 proc. według danych Eurostatu. Z kolei wiceminister rodziny i polityki społecznej zdradził, że waloryzacja może być wyższa niż zapowiadane 3,84, proc, jednakże nie mniejsza niż 50 zł brutto.

- W tej chwili mamy przyjęty wskaźnik waloryzacji na poziomie 3,84 proc. i kwotową waloryzację na poziomie nie mniej niż 50 zł. Mamy jednak ten mechanizm zabezpieczający przy wyższej inflacji. I jeśli ona będzie wyższa to i wskaźnik waloryzacji będzie wyższy. Ostateczne dane będziemy znali na koniec stycznia - powiedział w rozmowie z "Super Expressem".

Zdania, że waloryzacja rent i emerytur może być niż zapowiadano są także eksperci Instytutu Emerytalnego. Z ich wyliczeń wynika, że waloryzacja może wynieść nawet 4,5 proc.

- Waloryzacja może wynieść między 4 a 4,5 proc., czyli będzie rekordowa, a to oznacza, że potrzebne będzie dodatkowe ok. 2 mld zł dla seniorów. Choć rząd ma nadzieję, że ten wskaźnik będzie bardziej korzystny dla budżetu - mówi w rozmowie z dziennikiem Oskar Sobolewski z IE.

Waloryzacja emerytur wyższa niż oczekiwano?

Mimo wszystko należy także przypomnieć obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości dotyczące waloryzacji emerytur. PiS w swoim programie zapisał, że waloryzacja emerytur ma nie być procentowa, a kwotowa i wynosić minimum 70 zł. W zeszłym roku udało się to zrealizować, natomiast w tym rządzący tłumaczą się pandemią.

W Sejmie trwała debata nad waloryzacją świadczeń dla emerytów. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości mówili, że od czasów rządów PiS świadczenia wypłacane seniorom wzrosły nawet o 42 proc. - informuje Radio Zet.

Nie zabrakło także partyjnych przepychanek, podczas których rządzący wytknęli, że za czasów PO-PSL waloryzacja była jedną z najniższych. Z kolei wywołani do tablicy politycy nazwali to kłamstwem.

Poza tym politycy mówili, że podwyżka jest niewystarczająca, a polski system emerytalny trzeba zreformować. Jedna z posłanek doszła do wniosku, że polskim seniorom nie są potrzebne "paciorki" w postaci trzynastych i czternastych emerytur, a godne płace i dobre zarobki.