emerytura
Pixabay/e-gabi
Autor Paulina Musianek - 29 Września 2019

Wyższa emerytura od października. Znamy już podwyżki dla seniorów

Emerytura 2019. Już za kilka dni możemy spodziewać się podwyżki pensji, ale również świadczeń emerytalnych i rent. Emerytura wzrośnie średnio od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Emerytura w górę dzięki obniżeniu PIT

Emerytura wzrośnie nie tylko w 2020 roku, kiedy rząd planuje wprowadzić rekordową ich waloryzację, ale również już za kilka dni. 1 października nastąpi obniżenie stawki PIT z 18 do 17%. Na obniżce tej zyska 25 milionów osób. – Rocznie w portfelu każdego pracownika pozostanie o kilkaset złotych więcej – zapowiedział już w sierpniu premier Mateusz Morawiecki.

Z obniżonej stawki skorzystają wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach, czyli pracownicy, ale również emeryci i renciści. - Zmiany w wysokości progu podatkowego, a tym samym zmiany w wysokości świadczenia netto świadczeniobiorcy ZUS odczują już w świadczeniu wypłaconym za październik - zapowiedział rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz.

Masz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduMasz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduCzytaj dalej

Dzięki zmianie stawki PIT osoby, które otrzymują najniższe gwarantowane przez państwo świadczenie, tj. 1100 zł brutto (935 zł netto) zyskają 8 zł, zaś ci, którzy pobierają emeryturę wynoszącą 2000 zł brutto - 13 zł. Dla emeryta z emeryturą 5000 zł brutto zysk wyniesie 48 zł.

ZUS automatycznie zastosuje niższą stawkę podatku przy wypłacie świadczeń. Jak informuje Zakład, w 2019 roku realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie wynosić 17,75%, ponieważ uwzględnione musi być 9 miesięcy ze stawką 18% i 3 miesiące ze stawką 17%.

Według wyliczeń resortu finansów zmiany będą kosztować finanse publiczne około 2,7 miliarda zł w 2019 roku. W kolejnych latach - około 9,7 miliarda zł.

Jeszcze tylko do jutra jest czas. 800 tys. Polaków może dostać pieniądzeJeszcze tylko do jutra jest czas. 800 tys. Polaków może dostać pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Nie żyje wybitna Polka. Zginęła w tragicznych okolicznościach, miała 44 lata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News