Emerytury w 2020 roku będą wyższe
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Września 2019

Wyższa emerytura od października. Znamy kwoty podwyżek

PiS zapowiedział podwyżkę emerytur w 2020 roku. Zmianie ulegnie waloryzacja najniższych świadczeń. Z kolei wyższe emerytury będą rozliczane zgodnie z obecnymi zasadami.

Emerytura będzie inaczej waloryzowana

Prawo i Sprawiedliwość zamierza zmienić system ZUS, a zmiany mogą być radykalne. Najniższe emerytury nie będą już waloryzowane na podstawie inflacji i wzrostu płac - według PiS osoby pobierające świadczenia wyjdą na tym lepiej. Z kolei emerytury na wyższym poziomie mają być waloryzowane tak jak wcześniej, co ma być korzystniejsze dla świadczeniobiorców.

Projekt PiS polega na tym, że najniższe emerytury nie będą już zależne od waloryzacji procentowej. Teraz będą podlegać waloryzacji kwotowej, a efektem będą większe świadczenia. Zostanie też zapisana minimalna kwota podwyżki na poziomie 70 zł.

Emerytura 2020 będzie wyższa

Gdyby zastosowano obecne kryteria, to wskaźnik waloryzacyjny wynosiłby 3,24 proc. W efekcie świadczeniobiorca, który otrzymuje 1500 zł brutto, mógłby liczyć na 48 zł podwyżki. Emeryt uzyskujący 1700 zł brutto dostałby podwyżkę 55 zł. Dzięki zmianom ta kwota będzie taka sama, czyli 70 zł brutto.

Osoby, które otrzymują emerytury na wyższym poziomie, od 2200 zł brutto wzwyż, uzyskają podwyżki waloryzowane pod względem inflacji i wzrostu płac. To oznacza, że będą dostawać więcej niż 70 zł podwyżki, dlatego dla nich stare zasady są korzystne.

Zmiany będą obejmować świadczenia z ZUS, KRUS, Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, Wojskowego Biura Emerytalnego MON oraz Biura Emerytalnego SW.

Emerytura minimalna zostanie podniesiona

W projekcie Prawa i Sprawiedliwości znalazł się też zapis o podniesieniu minimalnej emerytury. W 2020 roku będzie ona wyższa o 100 zł brutto. Wychodzi na to, że od marca przyszłego roku wyniesie 1200 zł brutto. Zmianie ulegnie także dodatek pielęgnacyjny, ale nie wiadomo jeszcze o ile zostanie zwiększony.

13 emerytura dalej ma wydawana wszystkim uprawnionym do świadczenia i ma być podnoszona wraz płacą minimalną. Jednocześnie PiS planuje wprowadzenie 14 emerytury od 2021 roku. Ma ona dotyczyć osób o dochodach do 2900 zł brutto.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News