BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

3 Lutego 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

W gronie rosnących cen znalazły się również opłaty za wodę. Zgody od Wód Polskich na wprowadzenie nowych taryf otrzymuje coraz więcej miast. W części nowe cenniki już obowiązują, zaś w innych czekają na decyzję.

W Warszawie scenariusz z nowymi cenami za wodę i ścieki nie jest optymistyczny dla mieszkańców. W ostatnich dniach stycznia w stolicy wszedł w życie nowy cennik opłat - w ciągu kolejnych trzech lat, opłaty będą rosnąć co rok.

Podwyżki rozłożone na trzy lata

MPWiK tłumaczy podwyżkę faktem, iż ceny nie rosły od 11 lat. Co więcej, jak podaje Interia, 5 lat temu poszły nawet w dół.

Do tej pory mieszkańcy stolicy płacili 9,85 zł za m sześc. wody i ścieków. Po wprowadzeniu nowego cennika, opłata wynosi 10,88 zł. Za rok druga podwyżka podniesie kwotę do 11,46 zł, zaś za dwa lata - blisko 12 zł.

Według informacji podawanych przez Interię, średnie koszty dla rodziny dwuosobowej wzrosną do 7,40 zł/msc za osobę. Czteroosobowe gospodarstwo domowe będzie mierzyć się z kosztami 14,70 zł/msc za osobę.

Powód ten sam jak w całej Polsce

Powodem takich podwyżek jest wzrost cen w każdym sektorze gospodarki. MPWiK wymienia m.in. materiały, płace, energię. Wzrosły również koszty utrzymania sieci.

To samo usłyszeć można w Krakowie, gdzie - jak informuje Interia - nowe ceny obowiązują od końca grudnia. W stolicy Małopolski mieszkańcy płacą ok. 12 zł za wodę i ścieki miesięcznie.

Jest to kwota wyższa od opłaty jaką uiszczają warszawiacy, jednak nie jest to najdroższe miasto pod tym względem. Więcej za wodę i ścieki płacą mieszkańcy Gliwic - tam łączna opłata wynosi blisko 15 zł.

Tagi:

Ceny

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]