BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Dofinansowanie na 1500 zł dłużej nie będzie czekać. Pieniądze na dziecko tylko do końca marca

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może otrzymać dofinansowanie

  • Jakie są progi dochodowe uprawniające do wsparcia

  • Kiedy można liczyć na odpowiedź od władz

Dofinansowanie do komputera i laptopa nie dla każdego

Dofinansowanie do sprzętu elektronicznego ma być dodatkowym wsparciem dla rodzin w dobie zdalnego trybu nauczania. Jednak nie każdy będzie mógł skorzystać z państwowej pomocy - tym razem o zwrot poniesionych kosztów mogą ubiegać się tylko rodziny wiejskie. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 1,5 tys. zł.

- Będziemy wypłacać środki do 1,5 tys. zł na laptop czy komputer stacjonarny, przeznaczony dla dzieci do nauki zdalnej - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Jednak dofinansowanie obejmuje zakup nie tylko podstawowego sprzętu, lecz także oprogramowania, klawiatury, myszki lub ładowarki.

Warunki ubiegania się o dofinansowanie

Resortowe dofinansowanie dotyczy sprzętu zakupionego między 10 grudnia 2020 r. a 31 marca 2021 r. Co więcej, wsparcie należy się tylko tym rodzinom , które wypełniły wniosek o przyznanie pomocy do 30 grudnia 2020 r.

RMF24 podaje, że na wsparcie będzie mogła liczyć rodzina z co najmniej dwojgiem dzieci (do 18 r.ż., które uczą się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej) i jednym rodzicem prowadzącym gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Rodzic, ubiegający się o dofinansowanie, musi także dysponować numerem identyfikacyjnym w myśl przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Wystarczy, że jeden rodzic posiada tego typu kod.

Co więcej, resortowe wsparcie jest uzależnione również od dochodów. Dofinansowanie trafi tylko do tych rodzin, w których dochód uzyskany w 2019 r. nie przekracza 1,2 tys. zł miesięcznie w przeliczeniu na każdego jej członka.

Poza tym, dofinansowanie należy się także rodzinom, które w ciągu ostatnich trzech lat nie dostały komputera stacjonarnego lub laptopa w ramach zakupów lub wsparcia realizowanych przy użyciu środków publicznych lub przy wsparciu organizacji pozarządowych.

[EMBED-11]

Do kiedy można przesyłać zgłoszenia?

Według oficjalnych wyliczeń po dofinansowanie zgłosiło się 39 tys. rolników z różnych regionów Polski. Łączna kwota wsparcia została oszacowana na ok. 58,5 mln zł.

Fakt donosi, że najwięcej zawiadomień przesłali mieszkańcy Mazowsza (6,25 tys. wniosków). Dofinansowanie cieszy się dużą popularnością również na Lubelszczyźnie (5,16 tys.), w Małopolsce (4,68 tys.) i Wielkopolsce (3,79 tys.).

Co zrobić, aby otrzymać obiecane środki? Osoby, które otrzymały pomoc na podstawie wniosku złożonego w grudniu powinny zgłosić się bezpośrednio do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czas na wysyłanie dowodów zakupu danego sprzętu mija 31 marca 2021 r.

Decyzja o przyznaniu wsparcia zapadnie do 15 kwietnia 2021 r. Jak na razie 35 tys. odpowiedzi było pozytywnych. Pieniądze są wysyłane bezpośrednio na rachunki bankowe beneficjentów.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]