Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Ulga na dziecko 2021. Można zaoszczędzić nawet 7 tys. zł
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:27

Ulga na dziecko 2021. Można zaoszczędzić nawet 7 tys. zł

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Banknoty w reku mezczyzny.
East News, Arkadiusz Ziolek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje ulga na dziecko

  • Kiedy można liczyć na prawie 7 tys. zł ulgi na dziecko

  • Do kiedy można rozliczyć się z podatku

Ulga na dziecko - dla kogo i na jakich warunkach?

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom, rodzinie zastępczej oraz opiekunowi prawnemu nieletniego. Ulgę na dziecko można odliczyć od podatku, ale jeśli dochody danego gospodarstwa domowego były zbyt niskie, można otrzymać zwrot należności w gotówce lub przelewem na konto bankowe.

Ulga na dziecko przysługuje tylko w określonych przypadkach. Beneficjentem ulgi na dziecko może zostać osoba, której pociecha nie ukończyła 18. roku życia i nie pozostaje w związku małżeńskim (w przypadku nieosiągniętej pełnoletności na zawarcie takiego zgodę może wyrazić sąd).

Dziecko musi mieć także mniej niż 25 lat i wciąż się uczyć, a osiągnięty dochód nie może być wyższy niż 3089 zł. Co więcej, należy otrzymywać rentę socjalną oraz zasiłek pielęgnacyjny.

Na przyznanie ulgi na dziecko nie ma wpływu ilość posiadanych latorośli, jednak istotny jest dochód danej rodziny. "Ulga rodzicielska nie przysługuje małżeństwom i samotnym rodzicom, które rocznie zarabiają więcej, niż 112 tys. zł. Rodzice, którzy żyją w nieformalnym związku, nie mogą zarabiać więcej niż 56 tys. zł rocznie. Rodziców i opiekunów z wielodzietnych rodzin nie dotyczy żadne ograniczenie w kwestii dochodów" - pisze portal parenting.wp.pl.

Ważną kwestią jest także osobne pożycie obojga rodziców. Jeśli ci są po rozwodzie, to muszą ulgą na dziecko podzielić się według własnych ustaleń.

Ulga na dziecko uzależniona od PIT

Ulga na dziecko w kwocie 92,67 zł przysługuje tylko osobom posiadającym jedno dziecko, natomiast ci, którzy mają dwójkę dzieci otrzymają 2224,08 tys. zł rocznie. A co wtedy, gdy ilość dzieci jest większa?

Ulga na dziecko wciąż przysługuje. Dla rodziców trójki dzieci przeznaczono 4224,12 zł rocznie, a dla posiadających czworo i więcej 6924,12 zł rocznie.

Przypomnijmy, że deklaracje podatkowe można składać już od 15 lutego z pomocą usługi Twój e-PIT. Deklaracje podatkowe należy rozliczyć do 30 kwietnia i można to zrobić osobiście lub przez internet.

Do końca kwietnia możemy swobodnie składać deklarację podatkową oraz wprowadzić jej korektę. Po tym czasie KAS automatycznie zatwierdzi nasz PIT w systemie.

W związku z pandemią koronawirusa rok temu deklaracje można było składać do 31 maja. Na razie nie ma potwierdzonych informacji w kwestii wydłużenia terminu w tym roku.