BiznesINFO.pl
300 plus zmiany w świadczeniu

biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki

300 plus do zmiany. Dla części rodziców oznacza to spory problem

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

300 plus - jeden z popularniejszych i ważniejszych programów Prawa i Sprawiedliwości - czekają zmiany. Rząd chce, aby wnioski o przyznanie pieniędzy z 300 plus mogły być składane wyłącznie elektronicznie. Może to oznaczać wykluczenie, a nawet utratę środk

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób rząd mógłby rozwiązać kwestie wykluczenia

  • Komu przysługuje 300 plus

  • Czemu rząd zdecydował się na zmiany

300 plus do zmiany

Rząd wprowadza głośny lockdown głównymi drzwiami, ale flagowe programy reformuje po cichu tylnymi drzwiami. W przypadku 300 plus ta zależność sprawdza się idealnie, bowiem jak informuje Radio Zet - "Dobry Start" przeszło lifting.

Ministerstwo chce, aby wnioski o przyznawanie 300 plus mogły być składane tylko w formie elektronicznej, a zatem przy pomocy internetu. Portal gazeta.pl podkreśla, że w efekcie Polacy mogliby złożyć dokumenty przy pomocy portalu Emp@tia, poprzez PUE ZUS lub profil zaufany utworzony przy pomocy bankowości elektronicznej.

Budzi to pytanie dotyczące wykluczenia osób, które nie posiadają dostępu do internetu. Najubożsi nie posiadają dostępu do urządzeń elektronicznych, co potwierdza pandemia koronawirusa, podczas której gminy w Polsce w miarę możliwości udostępniają sprzęt najbardziej potrzebującym. Problem dostępu do sieci wciąż w Polsce istnieje, co udowodniła chociażby akcja przekazywania niektórym polskim rodzinom laptopów dla dzieci w celu ich zdalnej nauki.

Jednocześnie zmiany wprowadzone przez rząd z ową pandemią są bezpośrednio związane. Rządzący chcą możliwości zakażenia do minimum, dlatego zdecydowali się na usunięcie możliwości osobistego składania wniosków o 300 plus.

300 plus - dla kogo i jak zapobiec wykluczeniu

Na ten moment nie jest wiadome jakie rozwiązania planuje wprowadzić Zjednoczona Prawica, by zniwelować problem odcięcia od środków. Radio Zet sugeruje, że dobrym rozwiązaniem byłoby "udostępnienie w urzędach stanowiska komputerowego dla osób chcących złożyć wniosek".

300 plus przysługuje na każde dziecko uczące się do 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych jest to 24. rok życia. Na 300 plus nie załapią się studenci oraz maluchy uczęszczające do przedszkola. W wypadku tego świadczenia nie obowiązuje kryterium zarobkowe.

Termin składania wniosków rozpoczyna się 1 lipca. Rząd swoimi rozwiązaniami chce przyspieszyć cyfryzację, która jak się okazało przy bonie turystycznym, jest możliwa, jeśli tylko odpowiednio przygotujemy system.

Ten, który stworzony został do bonów turystycznych, miał być wykorzystywany do wypłaty 500 plus, jednakże rząd został zbojkotowany przez polityków Solidarnej Polski oraz samych świadczeniobiorców. W przypadku 300 plus nikt nie protestował, a sami rządzący milczeli na temat zmian.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >