Rzecznik MSP apeluje, by firmy nie musiały płacić czynszu w obecnej sytuacji
pixabay/edar
Autor Radosław Święcki - 19 Marca 2020

Pandemia zwolni niektórych z opłacania czynszu? Rzecznik MSP walczy o wsparcie

Przedsiębiorcy będą zwolnieni z płacenia czynszu w okresie trwania koronawirusa? Apeluje o to Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz w liście do samorządów.

Nie będzie opłat za czynsz?

Płacenie czynszu w sytuacji zawieszenia funkcjonowania firmy to absurd. Z takiego założenia wyszedł Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz, który wystosował list w tej sprawie do samorządów, jak informuje Radio Zet. Abramowicz podkreśla w piśmie, że to małe i średnie przedsiębiorstwa w największym stopniu odczują skutki pandemii koronawirusa.

W proponowanym przez rząd tzw. pakiecie osłonowym dla firm pojawiła się propozycja odroczenia terminów spłaty niektórych podatków, a także preferencje w uiszczaniu składek na ZUS, czy zawieszenie spłaty rat kredytowych. Rzecznik MSP proponuje dołączenie do tej listy zwolnienie przedsiębiorców z opłat czynszowych.

Ważny komunikat ministra obrony narodowej. Rząd podjął kluczową decyzję w sprawie udziału wojskaWażny komunikat ministra obrony narodowej. Rząd podjął kluczową decyzję w sprawie udziału wojskaCzytaj dalej

Abramowicz zwraca uwagę, że zawieszenie działalności firm (wskazał tu m.in. miejsca rozrywki, a także siłownie) nie dość, że pozbawia przedsiębiorców dochodu, to nie eliminuje kosztów, jakie muszą oni ponosić. Należą do nich właśnie opłaty czynszowe, ale też m.in. wyplata pensji pracownikom, czy podatki.

- Wielu z nich wynajmuje lokale, które należą do gminy, dlatego zwracam się do Państwa z apelem o zwolnienie przedsiębiorców, którzy zamknęli lokale - z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię, z wyjątkiem opłat za media – apeluje Abramowicz.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Bardzo szczery wpis ratownika medycznego. “Minister powinien się wstydzić"

Pomoc dla przedsiębiorców

Rzecznik MSP postuluje o zwolnienie przedsiębiorców z czynszu z wyłączeniem opłaty za wodę, ścieki czy odpady komunalne. Abramowicz chce także ulżyć przedsiębiorcom wynajmujących lokal użytkowy. Apeluje, by mogli oni skorzystać z ulgi w czynszu, która pozwoliłaby częściowo zrekompensować im spadki dochodów.

Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

W liście rzecznik MSP przywołuje jeden z artykułów ustawy o finansach publicznych o następującej treści: „w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne, mające charakter cywilnoprawny, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym, mogą być umarzane, terminy ich spłaty mogą zostać odroczone lub płatność tych należności może zostać rozłożona na raty”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie wszyscy zostali w domach, tłumy dzieci na placach zabaw. Dzielnice i spółdzielnie podjęły ważną decyzję
  2. Koronawirus szaleje, a w polskim mieści zrobili mega imprezę. Pilnie interweniowała Policja, w głowie się nie mieści
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Samolot z Francji wleciał nad Polskę i pilnie zawracał do Paryża. Nikt nic nie wie, podejrzany kurs
TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News