BiznesINFO.pl
10.01.2021 Warszawa 129. miesiecznica katastrofy smolenskiej n/z Jaroslaw Kaczynski, Mateusz Morawiecki fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

East News, Andrzej Iwańczuk

Czternasta emerytura nie dla każdego. Oto dlaczego Jarosław Kaczyński musi obejść się smakiem

23 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Czternasta emerytura będzie prawdziwym zastrzykiem gotówki dla polskich seniorów, ale już wiemy, dlaczego Jarosław Kaczyński nie dostanie nawet grosika z nowego świadczenia. Czemu czołowy polski polityk nie załapał się na czternastą emeryturę? Odpowiedź j

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zasady przyznawania czternastej emerytury Polakom

  • Czemu Jarosław Kaczyński nie załapie się na finansową pomoc

  • Kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura

Czternasta emerytura zbliża się wielkimi krokami

Czternasta emerytura to głośne świadczenie zapowiadane w kampanii prezydenckiej przez Andrzeja Dudę. Projekt okrzyknięty był "autorską inicjatywą prezydenta", ale nie ulega wątpliwości fakt, że na pewno Jarosław Kaczyński także dorzucił do tego swoje przysłowiowe "pięć groszy".

Czternasta emerytura to kontynuacja trzynastek wypłacanych w wysokości minimalnej emerytury. W zeszłym roku było to 1200 zł, natomiast w tym roku świadczenie wyniesie 1250 zł. W takiej samej kwocie zostanie wypłacona czternasta emerytura, jednakże jest jeden haczyk.

Czternasta emerytura w pełnej kwocie będzie przysługiwała tylko tym seniorom, których miesięczne świadczenie emerytalne nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. W przeciwnym razie czternastka będzie pomniejszana na zasadzie "złotówka za złotówkę".

Gdzie w tym wszystkim jest Jarosław Kaczyński? Wicepremier ma już 71 lat, dlatego według wszystkich kategorii jest seniorem i może ubiegać się o świadczenia, jednakże nie załapie się na czternastą emeryturę.

Polityk będzie mógł pobrać trzynastkę, gdyż ta przysługuje każdemu bez względu na zarobki, natomiast czternasta emerytura jest od nich uzależniona. Jarosław Kaczyński za dużo zarabia, aby mógł otrzymać listopadową pomoc finansową dla seniorów.

Czternasta emerytura przejdzie Kaczyńskiemu koło nosa

Z najnowszego oświadczenia majątkowego Jarosława Kaczyńskiego wynika, że nie inwestuje on swoich pieniędzy w jachty, hotele czy nieruchomości, a jest jedynie w posiadaniu 1/3 domu o powierzchni 150 mkw.

Co więcej, Jarosław Kaczyński ma także kredyt w Skoku Stefczyka na ponad 100 tys. zł. Co zatem przeważa nad tym, żeby prezes PiS nie otrzymał czternastej emerytury?

Świadczenie emerytalne pobierane przez Jarosława Kaczyńskiego miesięcznie osiąga kwotę ok. 7,7 tys. zł, a to daje 92 872 zł rocznie z ZUS - wylicza Radio Zet.

Co więcej, ani grosza z czternastej emerytury nie zobaczą także ci Polacy, który otrzymują miesięcznie więcej niż 4,2 tys. zł emerytury. Warto wiedzieć, że świadczenie zwane czternastką zostanie wypłacone automatycznie, a seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków.

Pozostaje nam tylko zadać pytanie czy faktycznie portfel Jarosława Kaczyńskiego mocno ucierpi z powodu braku czternastej emerytury? Prezes PiS nie dysponuje pokaźnym majątkiem - tak przynajmniej wynika z jego oświadczenia, a jak sam mówi, do polityki nie idzie się dla pieniędzy.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >