BiznesINFO.pl
Czternasta emerytura data i wysokość

Marek BAZAK/East News

Minister potwierdza, czternasta emerytura w pełnej kwocie. Ile wyniesie nowe świadczenie?

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Czternasta emerytura według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki (MRPiP) społecznej ma być wypłacona jeszcze w tym roku. Szefowa resortu zdradziła więcej szczegółów, choćby dotyczących tego kto dostanie świadczenie i jaka będzie jego wysokość. Pierwsze

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto dostanie czternastą emeryturę

  • Ile wyniesie czternasta emerytura

  • Kiedy można spodziewać się wypłat

Czternasta emerytura coraz bliżej zatwierdzenia. Niedługo wszystko będzie jasne

Czternasta emerytura nie jest jeszcze pewna, bo ustawa nie została ostatecznie zatwierdzona. Wszystko jednak zmierza ku temu, że plan Prawa Sprawiedliwości zostanie zrealizowany. Projekt ustawy został już przyjęty przez Radę Ministrów i trafił do Sejmu.

We wtorek ustawę o czternastych emeryturach rozpatrzy Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Jak wskazuje szefowa MRPiP jeśli większość Sejmu zaakceptuje projekt, wypłaty czternastek w listopadzie będą praktycznie pewne.

- W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 r. - w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych - oraz w styczniu 2022 r. - w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników - zapewniała Marlena Maląg.

Warto zaznaczyć, że czternasta emerytura, podobnie jak trzynasta, będzie wypłacana z urzędu. Oznacza to, że emeryci nie muszą składać żadnych wniosków i jeśli spełniają warunki, pieniądze zostaną im automatycznie przyznane.

Wiadomo ile może wynieść czternasta emerytura

Według minister czternastą emeryturę w pełnej kwocie otrzyma zdecydowana większość seniorów. - Zakładamy, że czternastą emeryturę otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo aż 7,9 mln osób, otrzyma wypłatę w pełnej wysokości – mówiła cytowana przez BIP minister rodziny Marlena Maląg.

Pełne świadczenie będzie przysługiwać emerytom i rencistom, którzy pobierają świadczenie nie wyższe niż 2900 zł brutto. Osoby przekraczające ten limit będą miały pomniejszane świadczenie według zasady złotówka za złotówkę. Tak więc jeśli ktoś otrzymuje miesięcznie 3000 zł brutto, jego czternasta emerytura będzie niższa o 100 zł, jeśli 3500 to o 600 zł etc.

Czternastka ma być wypłacana w wysokości minimalnej emerytury. Obecnie wynosi ona 1200 zł, to też w związku z pomniejszeniem po przekroczeniu progu, co lepiej zarabiający emeryci mogą nie zobaczyć ani grosza z tego świadczenia. 

Warto jednak zaznaczyć, że minimalna emerytura prawdopodobnie w 2021 roku będzie wyższa. Już w marcu jej wysokość ma być waloryzowana. Według przewidywań wskaźnik waloryzacji ma wynieść 4 proc., co oznacza podwyżkę do kwoty 1250 zł.

Rząd przeznacza sporo pieniędzy na seniorów

- Na wypłatę tzw. czternastych emerytur rząd przeznaczył ok. 11,4 mld złotych - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg.

W tym roku emeryci mogą liczyć na wyższe świadczenia emerytalne. Rząd zapewnił, że niezależnie od wskaźnika waloryzacji, podniesie emeryturę minimalną o przynajmniej 50 zł.

To jednak nie koniec korzyści dla seniorów w tym roku. Zgodnie z zapowiedziami rządu, kontynuowany będzie program trzynastych emerytur. Wszystkim emerytom, niezależnie od osiąganych przez nich dochodów, zostanie przyznane świadczenie wysokości minimalnej emerytury.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >