Ceny paliw w górę
Pexels/Gustavo Fring
Autor Maria Glinka - 4 Grudnia 2020

Kierowco, lepiej od razu jedź na stację. Przed nami potężne wzrosty cen paliw

Ceny paliw już niebawem znów poszybują w górę. Eksperci spodziewają się podwyżki o ok. 5 gr na litrze już od najbliższego weekendu. Piątkowy wieczór może okazać się zatem ostatnią chwilą na tankowanie po korzystnych cenach.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • jakie są prognozowane wzrosty cen paliw
 • od czego zależą cenniki na stacjach benzynowych
 • jaka jest zależność między ceną hurtową a detaliczną

Ceny paliw od 5 grudnia

Ceny paliw w pandemicznym roku nie przestają zaskakiwać. Po znacznych obniżkach przyszedł czas na ponowne wzrosty. Eksperci nie mają złudzeń - już od najbliższego weekendu ceny paliw, choć nie wszystkich, będą znacznie wyższe.

Interia podaje, że uśredniony wzrost kosztów będzie oscylował w granicach 5 gr na litrze. Większość stacji benzynowych będzie oferowała benzynę 95 w cenie 4,42-4,51 zł/l. Natomiast kierowcy diesla muszą przygotować się na wydatek rzędu 4,36-4,47 zł/l.

Zobacz także: Poznajecie dziecko ze zdjęcia? Dzisiaj znają ją wszyscy

Eksperci wskazują, że ceny autogazu nie powinny ulec zmianie. Według oficjalnych szacunków za litr LPG trzeba będzie zapłacić 2,10-2,17 zł.

Jeden z największych polskich banków wprowadza kapitalną usługę. Klienci będą zachwyceniJeden z największych polskich banków wprowadza kapitalną usługę. Klienci będą zachwyceniCzytaj dalej

Co ma wpływ na ceny paliw na stacjach benzynowych?

Jednak specjaliści z branży energetycznej zwracają uwagę, że ostateczne ceny paliw będą tak naprawdę zależały od podejścia właścicieli stacji benzynowych. W innym artykule podpowiadamy, których miejsc należy zdecydowanie unikać. Co do zasady cenniki są ustalane przede wszystkim w oparciu o wyliczenia z konkurencji. Pod uwagę bierze się także marże.

Ten drugi czynnik jest w ocenie ekspertów z portalu e-petrol kluczowy. W listopadzie 2020 r. marże detaliczne na paliwach w odniesieniu do ich cen hurtowych spot wynosiły 9 gr/l dla LPG, 20 gr/l dla oleju napędowego i 26 gr/l dla benzyny. Tym samym w przypadku benzyny odnotowano wzrost o 11-12gr/l względem danych z października. Zmianę o grosz wzwyż zaobserwowano przy autogazie, a o grosz w dół - przy oleju napędowym.

Na dnie Odry znaleziono wielki skarb. Archeolodzy nie mogli uwierzyć własnym oczomNa dnie Odry znaleziono wielki skarb. Archeolodzy nie mogli uwierzyć własnym oczomCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
 2. Hanna Lis nie wytrzymała, ostro skrytykowała Magdalenę Ogórek. Żenada"
 3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

Detaliczne ceny paliw zależne od hurtowych

Nie bez znaczenia są również hurtowe ceny paliw. Dotychczasowe, bardziej korzystne cenniki na stacjach benzynowych były związane z niewielkim wzrostem cen na krajowym rynku paliw w hurcie.

Na przełomie listopada i grudnia benzyny różnego rodzaju podrożały o niecałe 0,3 proc. Od 27 listopada ich hurtowa cena wzrosła o zaledwie 7-9 zł/1000 l. Dlatego też rafinerie oferowały benzynę 95 po cenie 3395 zł/1000 l.

Wciąż możesz ją mieć w szufladzie. Moneta 1 zł jest warta nawet 600 złWciąż możesz ją mieć w szufladzie. Moneta 1 zł jest warta nawet 600 złCzytaj dalej

Jeszcze mniejsze wzrosty, bo o niespełna 0,14 proc., zaobserwowano w przypadku oleju napędowego. Hurtowy zakup tego paliwa to koszt 3463,60 zł netto za 1000 l.

Jednak biorąc pod uwagę ostatnie cztery tygodnie, należy dojść do wniosku, że ceny paliw konsekwentnie wzrastały. Nadwyżka kosztów jest szacowana na ok. 123-128 zł. Eksperci wskazują, że tendencja zwyżkowa w hurcie zostanie podtrzymana.

Co nas czeka w przyszłym tygodniu? Rafinerie stawiają na wzrosty. Z wyliczeń portalu e-pertol.pl wynika, że do wtorku podrożeje zarówno olej napędowy, jak i benzyna. Wzrost hurtowych cen paliw jest szacowany na ok. 12-18 zł/1000 l. Z kolei olej grzewczy będzie droższy o ok. 10-12 zł/1000 l. Na te podwyżki muszą w końcu zareagować stacje benzynowe, wprowadzając wyższe ceny paliw detalicznych.

Jeśli masz na telefonie aplikacje z tej listy, natychmiast je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneJeśli masz na telefonie aplikacje z tej listy, natychmiast je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Rozdają za darmo choinki. Wiemy, co trzeba zrobić, by dostać jedną z nich
 2. Urodziła się z wilczą sierścią. Teraz jej zdjęcia są słynne w całym internecie
 3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
 4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
 5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
 6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
 7. Powalający przepis Ani Lewandowskiej na placki ziemniaczane
Ci w domach do zapłaty 900, a mieszkaniach 700 złotych. Niebawem wprowadzą najgorszy podatekCi w domach do zapłaty 900, a mieszkaniach 700 złotych. Niebawem wprowadzą najgorszy podatekCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News