Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Wiceminister rozwoju o szczegółach dot. bonu turystycznego. Odpowiedzi na jedno pytanie jednak unikała
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 10.07.2020 02:00

Wiceminister rozwoju o szczegółach dot. bonu turystycznego. Odpowiedzi na jedno pytanie jednak unikała

Bon turystyczny znów w centrum uwagi. Wiceminister odpowiada.
https://wikipedia.org/Pit1233

Bon turystyczny w centrum zainteresowania

Bon turystyczny to szeroko nagłaśniania w mediach inicjatywa Prezydenta Andrzeja Dudy, która ma wspomóc branżę turystyczną po pandemii koronawirusa i jednocześnie zachęcić polskie rodziny do spędzania wakacji w rodzimych kurortach. Wakacyjne 500 plus przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia i dziecku niepełnosprawnemu, dla którego kwota przyznanego bonu wynosi 1000 zł.

Za przyznane w ramach bonu pieniądze, rodzice będą mogli opłacić swoim dzieciom usługi turystyczne, np.: nocleg, kolonie czy w przypadku dzieci niepełnosprawnych, turnus rehabilitacyjny. Nie będzie można wobec tego zapłacić bonem za przyjemności typu gofry, lody czy popularne nad morzem, dmuchane gadżety do zabawy w wodzie. Bon przyznawany będzie w formie elektronicznej, za pomocą wiadomości SMS lub maila. Wniosek można złożyć za pomocą PUE ZUS.

Bon turystyczny znów budzi kontrowersje

Wokół bonu turystycznego wciąż nie ustają kontrowersje. Kilka tygodni temu "Gazeta Wyborcza" informowała o tym, że wakacyjne 500 plus tak naprawdę nie uratuje całej branży turystycznej, ponieważ skierowane jest wyłącznie do taniej bazy noclegowej. Eksperci wskazywali na to, że hotele w wielkich miastach oraz te o średnim standardzie, w dużym stopniu z owego bonu nie skorzystają, ponieważ ich klientami najczęściej były osoby zza granicy, których w trakcie tegorocznych wakacji brakuje. Wskazywano także na właścicieli apartamentów nie mających działalności gospodarczej z zakresu branży hotelarskiej, funkcjonujących po prostu jako zwykłe mieszkania i często wynajmujących je na doby.

Z bonem turystycznym związana jest także kwestia tego, że nie przysługuje on dzieciom, których rodzice pracują poza granicami Polski i korzystają z tamtejszych świadczeń będących odpowiednikiem rodzimego 500 plus na wakacje. O całej sprawie poinformowała gazeta "Fakt", która w swoim artykule podkreśliła, że w samym woj. wielkopolskim na rozpatrzenie czeka 4,9 tys wniosków o przyznanie samego świadczenia 500 plus, ale urzędy nie są w stanie szybko zweryfikować czy dany rodzic pobiera świadczenia na dzieci w innym kraju. Przypomnijmy, że bez przyznanego 500 plus, nie można skorzystać z bonu.

Bon turystyczny z kolejną porażką na koncie?

Ostatnie problemy z wakacyjnym 500 plus wynikały z tego, że mimo pełni sezonu, bon turystyczny nadal nie obowiązuje. 2 lipca ustawa wraz z poprawkami została przyjęta przez Senat, ale Sejm nadal nie zebrał się po to, aby ją uchwalić. Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki wyraża swoje rozgoryczenie w tej kwestii i wskazuje, że na ten benefit czekają rzesze ludzi. Tymczasem Wiceminister rozwoju, Olga Semeniuk w programie Wirtualnej Polski "Newsroom" broni programu i mówi, że przecież może być on realizowany do końca marca 2022 r. Na to także narzekają przedstawiciele branży i podkreślają, że brak bonu hamuje turystykę, gdyż wiele rodzin czeka na zarezerwowanie wakacji do momentu otrzymania świadczenia.

W tym samym programie, Wiceminister została zapytana o to, co stanie się ze środkami, które po opłaceniu usługi turystycznej, jeszcze zostaną. Nie odpowiedziała na pytanie czy różnica zostanie wypłacona. -Na koncie zostaną zapisane pieniądze, które będzie można wykorzystać na cele turystyczne - skwitowała wymijająco, podobnie jak w przypadku pytania o to, czy bon turystyczny wejdzie w życie dopiero po wakacjach.