BiznesINFO.pl Twój portfel Bogaty dwa razy zyskuje, czyli wady i zalety podatku liniowego
https://pixabay.com/pl/photos/monety-waluty-inwestycje-948603/

Bogaty dwa razy zyskuje, czyli wady i zalety podatku liniowego

20 maja 2021
Autor tekstu: Przemysław Puch

Podatek liniowy jest najprostszym sposobem rozliczenia się z fiskusem z dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego. Ale taka metoda rozliczeń jest opłacalna tylko dla bogatych.

Podatek liniowy jest jedną z form opodatkowania dochodu. Charakteryzuje go jedna stawka podatkowa w wysokości 19 proc. bez względu na wartość uzyskanego w ciągu roku dochodu. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że to najłatwiejsza z dostępnych form odprowadzenia na konto fiskusa należności przypadającej Państwu, a więc do wspólnej kasy wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Nie wymaga bowiem takiego liczenia, jak w przypadku rozliczeń na podstawie skali podatkowej, nie ma odliczeń itd.

Bogaci i biedni

Przed wyborem formy opodatkowania należy przeanalizować możliwość osiągania przez firmę dochodów w wysokości przekraczającej pierwszy próg podatkowy, czyli wartość 85 tys. 528 zł. Jak każda próba przewidzenia (tzw. projekcji) przyszłości, nie jest to łatwe. Trzeba bowiem posługiwać się zawsze obarczoną ryzykiem zasadą mniejszego lub większego prawdopodobieństwa.

Generalnie jednak można przyjąć, że dochody właściciela firmy generującej wysokie przychody, wykonującej specjalistyczne, wysokopłatne produkty lub usługi, z większym prawdopodobieństwem przekroczą pierwszy próg podatkowy, niż na przykład działającego w formule jednoosobowej działalności gospodarczej rzemieślnika świadczącego usługi nisko kosztowe, choć, rzecz jasna, zarówno w pierwszej, jak i drugiej sytuacji, mogą zdarzyć się wyjątki.

Ostrożność rodziców

Do możliwości opodatkowania dochodu podatkiem liniowym ostrożnie powinny podchodzić także osoby, którym przysługują różnego rodzaju ulgi, bo w systemie podatku liniowego one nie obowiązują. Rozliczający się wspólnie małżonkowie, osoby posiadające na utrzymaniu niepełnoletnie dzieci czy niepełnosprawne powinny zatem zastanowić się nad wyborem takiej formy opodatkowania.

Nie znaczy to, że podatek liniowy będzie dla nich zawsze nieopłacalny, jednak w ich przypadku jest większe ryzyko, że tak będzie w istocie.

Rozliczając się w taki sposób z fiskusem można odliczyć jedynie straty poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w ubiegłych latach, składki społeczne opłacone w roku podatkowym na rzecz zarówno podatnika, jak i osób z nim współpracujących.

Urzędnik lub aplikacja

Podatnicy rozliczający się z fiskusem na podstawie podatku liniowego powinni skorzystać z formularza PIT-36L (osoby fizyczne), lub PIT36-LS (przedsiębiorstwa w spadku). Obowiązującym terminem złożenia przed fiskusem zeznania za rok 2019 jest 30 kwietnia 2020 roku. Osoby mieszkające za granicą lub planujące wyjazd dokument powinny złożyć wcześniej, przed opuszczeniem terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Zdarzają się sytuacje, gdy jedna deklaracja może nie wystarczyć. Tak bywa, gdy na przykład podatnik uzyskiwał przychody zarówno z działalności gospodarczej, jak i umowy o pracę. W wyborze odpowiednich druków mogą pomóc urzędnicy skarbówki, lub aplikacje do wypełniania PIT 2020.

Obserwuj nas w
autor
Przemysław Puch

Redaktor Przemysław Puch

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie