BiznesINFO.pl

Wikimedia/Karol Karolus, (CC BY-SA 3.0)

MRPiPS podało szacowaną stopę bezrobocia. W sierpniu nadal nie było różowo

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Bezrobocie niższe niż w lipcu

W sierpniu stopę bezrobocia szacuje się na 6,1 proc. - podaje PAP. To drugi miesiąc po lipcu, w którym nie zarejestrowano wzrostu wskaźnika bezrobocia w Polsce.

W rozmowie z PAP szefowa MRPiPS stwierdziła, że "to kolejny dowód na to, że po okresie zamrożenia gospodarki i wynikających z tego ograniczeniach sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować" i zauważyła jednocześnie, że przedsiębiorcy przestali bać się niepokojącej sytuacji na rynku i odeszli od licznych zapowiedzi redukcji etatów, tak jak to miało miejsce jeszcze na początku epidemii.

Wstępne dane, którymi dysponuje ministerstwo wskazują na to, że pod koniec sierpnia liczba bezrobotnych w Polsce nieznacznie spadła względem lipca - o pół tysiąca i wyniosła 1 mln 29 tys. osób. Spadek ten jest zauważalny w dziesięciu województwach.

Pięć województw zakończyło miesiąc ze spadkiem natężenia bezrobocia. Ten spadek ukształtował się na poziomie 0,1-0,2 proc. Chodzi o województwa: kujawsko-pomorskie, lubelskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie.

Marlena Maląg jest zdania, że polepszenie sytuacji zawdzięcza się zaproponowanym przez rząd rozwiązaniom ujętym w tarczy antykryzysowej i jednocześnie wskazuje, że dzięki pomocy tarczy ochroniono 5 mln miejsc pracy.

Według danych Eurostatu i tak udało nam się przejść przez kryzys bez większych problemów. W lipcu zajęliśmy drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem najniższego bezrobocia z poziomem 3,2 proc. Lepiej z kryzysem poradzili sobie Czesi z poziomem 2,7 proc. To bardzo dobry wynik, zważywszy na fakt, że średnia bezrobocia dla Unii Europejskiej to 7,2 proc.

<

Tagi:

Bezrobocie

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zamienili opuszczone gospodarstwo w nielegalną fabrykę. Produkowali nawet milion papierosów na dobę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska firma chce zrewolucjonizować branżę kolejową. Rusza na podbój niemieckiego rynku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszuści podszywają się pod ZUS. Uważaj na fałszywe wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zainwestował 10 zł w zdrapkę i wygrał 500 000 złotych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kiedyś straszyły, dziś cieszą oko. Deweloperzy przedstawiają „perełki rewitalizacji”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wracają opłaty za wstęp na molo w Sopocie. Nie będzie darmowych dni
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]