BiznesINFO.pl Polska i Świat Będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Rząd już nad nimi pracuje
Biznesinfo

Będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Rząd już nad nimi pracuje

20 grudnia 2021
Autor tekstu: Joanna Leja

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami, które mogą dotkliwie wpłynąć na zdawalność podczas egzaminu na prawo jazdy. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian ma być utajnienie bazy pytań na egzamin teoretyczny.

Rząd pracuje nad nowelizacją Ustawy o kierujących pojazdami. Zmianie miałyby ulec egzaminy na prawo jazdy. W myśl nowych przepisów podchodzący do egzaminu teoretycznego nie znaliby listy pytań, wizualizacji ani analizowanych w pytaniach scenariuszy.

Nowy przedmiot w szkołach oraz jazda z rodzicami

Kolejną nową propozycją jest wprowadzenie do szkół podstawowych nowego obowiązkowego przedmiotu. Na wychowanie komunikacyjne musieliby uczęszczać uczniowie czwartych klas. Zaliczenie przedmiotu odbywałoby się podczas egzaminu na kartę rowerową, który odbywałby się pod koniec czwartej klasy.

Dodatkowo do egzaminu praktycznego można by przygotowywać się również pod okiem rodziców lub opiekunów. Auto prowadzone pod okiem rodzica lub opiekuna musiałoby być jednak oznaczone. Wcześniej kandydaci na prawo jazdy musieliby zdać egzamin teoretyczny oraz zaliczyć naukę pierwszej pomocy.

Zmiany dla ośrodków kształcenia kierowców

Ministerstwo chce wprowadzić zmiany w zasadach prowadzenia ośrodków szkolenia kierowców oraz w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.  Założenia przewidują m.in.:

  • rezygnację z podziału ośrodków szkolenia kierowców (OSK) na zwykłe ośrodki i ośrodki spełniające dodatkowe wymagania,

  • wyższe wymagania w stosunku do kandydatów na instruktora, wykładowcy oraz egzaminatora,

  • zmniejszenie częstotliwości odbywania warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów, wykładowców i egzaminatorów (z 1 roku na 2 lata),

  • obowiązek odbycia warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów techniki jazdy,

  • wyższe wymagania w stosunku do osób upoważnionych przez starostę do przeprowadzania kontroli w OSK, co przyczyni się do poprawy jakości przeprowadzanych kontroli.

– Ministerstwo Infrastruktury zamierza przygotować projekt zmian w systemie szkolenia kierowców i kandydatów na kierowców. (...) Widzimy potrzebę zrezygnowania z podziału Ośrodków Szkolenia Kierowców na zwykłe i ośrodki spełniające dodatkowe wymagania, tak zwane Super OSK. Zakładamy jednolite wyższe wymagania dla wszystkich OSK – zapowiedział juz w czerwcu wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Proponowanym przez resort terminem wejścia w życie przepisów, o ile zostaną przegłosowane, jest czwarty kwartał 2022 r.

Obserwuj nas w
autor
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie