BiznesINFO.pl Twój portfel Zaskoczeń przy bankomatach ciąg dalszy. Nie tylko nowe banknoty wywołały poruszenie, NBP rozwiewa wątpliwości
needpix/jarmoluk

Zaskoczeń przy bankomatach ciąg dalszy. Nie tylko nowe banknoty wywołały poruszenie, NBP rozwiewa wątpliwości

10 lipca 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Bankomat wciąż zaskakuje

Niedawno sporym zaskoczeniem dla klientów banku wypłacających pieniądze z bankomatu były banknoty pięćsetzłotowe. Okazuje się, że to jednak nie koniec niespodzianek. Niektórzy zaczęli udostępniać relacje w mediach społecznościowych, w których uwieczniali codzienną czynność, ponieważ nie mogli uwierzyć w to, co zobaczyli pobierając pieniądze - wszystkie banknoty były nowe i pochodziły z jednej serii. Jeszcze ciekawsze jest to, że każdy kolejny banknot odpowiadał kolejnym numerom seryjnym.Sprawę zbadała gazeta Wprost, która prześledziła całą sytuację.

W czerwcu NBP opublikował komunikat tłumaczący wprowadzenie "pięćsetek" do bankomatu: „banknoty o nominale 500 zł ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców”. Mimo że pieniądze weszły do obiegu już na początku 2017 roku to wcale nie tak łatwo było na nie trafić.

Przy bankomacie nadal można się zdziwić

Poza niespodziankami w postaci nowych nominałów w bankomatach, zdziwienie budzi fakt, że wypłacane z bankomatu pieniądze są całkiem nowe. Wirtualna Polska zapytała NBP o co chodzi. W końcu niecodziennie trafia się na świeżo wydrukowane pieniądze. Bank wytłumaczył, że „otrzymanie przez klienta nowych banknotów nie jest zdarzeniem wyjątkowym i wynika przede wszystkim z działań NBP, mających na celu zachowanie najwyższej jakości banknotów pozostających w obiegu”.

Wszystko wynika podobno z faktu, że w czasie pandemii ludzie zaczęli wypłacać masowo swoje oszczędności z bankomatów. NBP by sprostać większemu zapotrzebowaniu i szybszemu zużyciu, zaczął wymieniać stare pieniądze na nowe.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie