Banki odczuły kolejną obniżkę stóp procentowych
pixnio
Autor Maria Glinka - 29 Maja 2020

Wiele banków może wpaść w tarapaty. Wszystko przez decyzję NBP

Banki odnotowały gwałtowne spadki w wyniku zaskakującej decyzji NBP o obniżeniu stóp procentowych. Takie działanie przełożyło się na falę wyprzedaży na akcjach polskich banków i zahamowało odbicie całego sektora.

Banki z problemami finansowymi

Banki odnotowały dzisiaj ogromne wahania w notowaniach z uwagi na decyzję NBP o obniżeniu stóp procentowych. W ciągu dnia notowania indeksu WIG-Banki poszybowały w górę o nawet 5 proc., aby spaść do 2,5 proc. pod kreską. Te banki, które zajmowały pozycje liderów natychmiast utraciły wysokie lokaty i „ściągnęły” WIG20 z ok. 2-proc. wzrostów do zaledwie 0,6 proc.

Znane banki mocno odczuły tak duże rozchwianie. Akcje PKO, Aliora i Pekao straciły ok. 3 proc. na wartości. Z kolei o 7 proc. spadły notowania banku Millenium, a o 4,8 proc. Handlowego – podaje bankier.pl.

Najzabawniejsze zwierzęta świata. Nie będziesz mógł oderwać od nich wzrokuNajzabawniejsze zwierzęta świata. Nie będziesz mógł oderwać od nich wzrokuCzytaj dalej

Jak obniżka stóp procentowych wpływa na sytuację w bankach?

Problemy w bankach to pokłosie decyzji NBP o ścięciu stóp procentowych z 0,5 proc. do 0,1 proc. Oznacza to, że raty kredytów spadną jeszcze bardziej, choć i tak sytuacja kredytobiorców była od dłuższego czasu korzystna, ponieważ dzisiejsza decyzja to już kolejna obniżka w czasie pandemii. 17 marca Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o pierwszym ścięciu stóp procentowych, kolejne kroki w tej sprawie były podejmowane 8 kwietnia. Jeszcze miesiąc temu stopy procentowe kształtowały się na poziomie 1,5 proc., co było już i tak rekordowo niskim wynikiem.

Co to oznacza bezpośrednio dla banków? Niższe stopy procentowe przekładają się na niższe zyski. W wyniku pierwszych cięć BNP Paribas skarżył się na straty rzędu 100-130 mln zł w wyniku odsetkowym. Wynik netto Pekao zmalał wtedy o 0,5 mld zł, a PKO BP o ponad 0,5 mld zł. Branża szacowała, że straty będą oscylowały w okolicach 20 proc. Dzisiejsza decyzja zdecydowanie zwiększy ten uszczerbek.

Każdy będzie musiał wymienić bezterminowe prawo jazdy. Rachunek na 100,5 zł zapłacisz jednak tyKażdy będzie musiał wymienić bezterminowe prawo jazdy. Rachunek na 100,5 zł zapłacisz jednak tyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Majątek nowej prezes Sądu Najwyższego zwala z nóg. Ujawniamy

Banki stracą kolejne miliony?

Zdaniem Macieja Marcinowskiego, analityka Trigon DM, dzisiejsze ścięcie stóp procentowych to już ostatnia obniżka RPP, ale „jednocześnie najbardziej bolesna dla wyników banków. Sektor może stracić kolejne ok. 2 mld zł zysku netto z tego tytułu”.

W tym tygodniu sektor bankowy piął się ku górze i WIG-Banki był za bieżący tydzień aż na 16-proc. plusie. Tendencję wzrostową drastycznie zatrzymało obniżenie stóp procentowych. Na ten moment WIG-Banki jest notowany 9,3 proc. powyżej wyników z początku tygodnia, co świadczy o częściowym zahamowaniu wzrostu.

Auto spalinowe, czy może jednak elektryczne? Wystarczy spojrzeć w liczby, wszystko się kalkulujeAuto spalinowe, czy może jednak elektryczne? Wystarczy spojrzeć w liczby, wszystko się kalkulujeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czarna wizja jasnowidza Jackowskiego. Zacznie się nagle, wszystkich nas zaskoczy
  2. Pielgrzymka na Jasną Górę zatrzymana. Interweniowała policja, wiele osób oburzonych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 5 turystów tragicznie zginęło, tylko odpoczywali na plaży. Sąd wydał wyrok, milionowe odszkodowania

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News