Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Podejrzanych awansów w Polsce ciąg dalszy. Stryj Dudy w radzie nadzorczej PKP Cargo, choć się na tym nie zna
Maria Glinka
Maria Glinka 26.08.2020 02:00

Podejrzanych awansów w Polsce ciąg dalszy. Stryj Dudy w radzie nadzorczej PKP Cargo, choć się na tym nie zna

Antoni Duda w PKP Cargo
Flickr/Flazingo Photos, https://www.flazingo.com/creativecommons

Antoni Duda w PKP Cargo

W piątek 21 sierpnia 2020 r. do rady nadzorczej PKP Cargo dołączył Antoni Duda. Stosowne pismo w tej sprawie zostało przesłane przez Polskie Koleje Państwowe. Skąd te zmiany? TVN24 przekazuje, że Antoni Duda został dołączył do spółki kolejowej, ponieważ poprzedni członek rady - Piotr Wasaty - został powołany na do zarządu ds. handlowych.

Business Insider Polska podaje, że 70-letni Antoni Duda jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej. W czasach PRL był współtwórcą struktur Solidarności w ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu. Poza tym zainicjował Klub Inteligencji Katolickiej, którego jest prezesem od 2002 r. W swoim portfolio ma także pracę w opolskim oddziale ZUS na stanowisku dyrektora (1999 r.) oraz w Radzie Opolskiej Regionalnej Kasy Chorych (1999-2002). Antoni Duda, stryj prezydenta RP, postanowił osobiście zaangażować się w politykę - między 2015-2019 zasiadał w Sejmie z ramienia partii PiS. Jego kariera poselska zakończyła się w ubiegłym roku, kiedy to nie uzyskał mandatu w wyborach parlamentarnych.

Antoni Duda na wysokim stanowisku mimo braku doświadczenia

W rozmowie z portalem nto.pl Antoni Duda przyznał, że nie posiada doświadczenia związanego bezpośrednio z transportem kolejowym. Jednak jest przekonany, że jego wieloletnie aktywności na kluczowych stanowiskach okażą się wystarczającym zapleczem do sprawowania nadzoru nad PKO Cargo. Jest to jedna z największych kolejowych firm przewozowych w Europie.

Antoni Duda wyznał, że nie wie, jak wysokie wynagrodzenie będzie pobierał jako członek rady nadzorczej PKP Cargo. Jeszcze kilka lat temu pensja osób zasiadających w tym prestiżowym gronie wynosiła ok. 10 tys. zł miesięcznie. - Nie sądzę, żeby tak dużo - skomentował Antonii Duda.

Rada Nadzorcza PKP Cargo, do której dołączył Antoni Duda, składa się z 11 członków. Poza stryjem Andrzeja Dudy należą do niej: Krzysztof Mamiński (przewodniczący rady nadzorczej, jednocześnie prezes Grupy PKP), Mirosław Antonowicz (wiceszef rady), Władysław Szczepkowski, Paweł Sosnowski, Krzysztof Czarnota, Jerzy Sośnierz, Tadeusz Stachaczyński, Dariusz Górski, Zofia Dzik i Izabela Wojtyczka.

<